Być może Komisja Europejska uruchomi pieniądze dla Polski

i

Autor: Pixabay.com Być może Komisja Europejska uruchomi pieniądze dla Polski

CO Z KPO?

Fundusz Odbudowy. Komisja Europejska podpisała umowy z Polską dotyczące finansowania

2022-09-20 11:40

Rzeczniczka KE Veerle Nuyts poinformowała we wtorek 20 września, że “Komisja Europejska podpisała umowy z Polską dotyczące finansowania z Funduszu Odbudowy”. Dodała, że trzeba jeszcze podpisać porozumienia operacyjne.

„Umowa Finansowania i Umowa Pożyczki pomiędzy Komisją a władzami polskimi zostały już sfinalizowane i weszły w życie. Są to niektóre z dokumentów prawnych, które muszą być podpisane w celu wykorzystania środków Funduszu Odbudowy i umożliwienia ich wydatkowania. Inne dokumenty, które wymagają podpisania, to Ustalenia Operacyjne. To umowa dwustronna o charakterze technicznym między zainteresowanym państwem członkowskim a Komisją, w której określa się dowody potrzebne do wykazania, że poszczególne etapy i cele zostały osiągnięte oraz w jaki sposób będziemy angażować się i współpracować z każdym państwem członkowskim w celu monitorowania realizacja każdego planu” - oświadczyła Nuyts.

Express Biedrzyckiej - Marek Sawicki: Premier i ministrowie nie czytali KPO

Jak zaznaczyła rzeczniczka, po podpisaniu tych dokumentów państwa członkowskie mogą złożyć swój pierwszy wniosek o płatność, pod warunkiem, że spełniły odpowiednie etapy i cele.

„W przypadku Polski obejmuje to kamienie milowe związane ze wzmocnieniem niektórych aspektów niezależności polskiego sądownictwa oraz wykorzystaniem Arachne, narzędzia informatycznego wspierającego państwa członkowskie w ich działaniach w zakresie zwalczania nadużyć finansowych. Bez spełnienia tych kamieni milowych żadna płatność nie jest możliwa” - podsumowała rzeczniczka KE.

Sonda
Czy środki z KPO są nam potrzebne?

W czerwcu Komisja Europejska przyjęła polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Ta decyzja otworzyła drogę do zatwierdzenia tego dokumentu również przez Radę UE, co było warunkiem wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Pieniądze jak dotąd nie zostały wypłacone. 

ZOBACZ TAKŻE: Środki z KPO nie wystarczą? Minister Grzegorz Puda wzywa UE do działania

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają