Sejm głosowanie posiedzenie ul.Wiejska Warszawa

i

Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS Sejm głosowanie posiedzenie ul.Wiejska Warszawa

Jak rozłożyłyby się mandaty?

Fatalny sondaż dla PiS. Opozycja wyraźnie zyskuje przewagę

2023-05-31 8:36

Do wyborów parlamentarnych zostało jeszcze sporo czasu, ale kampanie wyborcze już ruszyły. Między partiami trwa zacięta walka o każdego wyborcę, a sondaże pozwalają ocenić ich wysiłki. Według najnowszego badania PiS nie ma powodów do radości, z kolei opozycja zapewne zaciera ręce z radości.

Już od jakiegoś czasu partie prześcigają się w pomysłach i obietnicach, które mają im zapewnić jak najwięcej głosów. Wystarczy wspomnieć choćby zapowiedź 800 plus, darmowych leków dla seniorów i dzieci oraz darmowych autostrad od PiS czy babciowego od PO. Jak wyglądałyby wyniki wyborów, gdyby odbyły się teraz?

Takie pytanie zadano ankietowanym w sondażu United Surveys przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski. Wynika z niego, że pierwsze miejsce należy do Zjednoczonej Prawicy, która uzyskała 31,8 proc. głosów. Drugie miejsce to KO z wynikiem 26,6 proc., a podium zamyka koalicja PSL-Polska 2050, na którą chce zagłosować 14,1 proc. Dalej znajduje się Konfederacja, uzyskawszy 10,1 proc. poparcia, a tuż za nią Lewica z wynikiem 10 proc. Poza Sejmem znalazłaby się AgroUnia, która uzyskała 1,2 proc. głosów. Z kolei 6,2 proc. badanych jeszcze nie wie, na kogo oddałaby swój głos.

Oznacza to, że PiS nie mógłby liczyc na samodzielną większość, bowiem jak wyliczył dla Wirtualnej Polski prof. Jarosław Flis, Zjednoczona Prawica miałaby 172 mandaty, a KO 141. Z kolei Polska 2050 z PSL dostali 65 mandatów, a Konfederacja 41. Niewiele mniej, bo 40, należałoby do Lewicy.

Co ciekawe, nawet gdyby Zjednoczona Prawica zdecydowała się połączyć siły z Konfederacją, łącznie miałaby 213 mandatów. To wciąż za mało, by cieszyć się samodzielną większością, do której zabrakłoby im 18 mandatów. To sukces opozycji i wyraźna przewaga, która pozwoliłaby jej mieć większy wpływ na decyzje podejmowane w Sejmie.

Quiz. Pamiętasz lata 90.? To bez problemu rozpoznasz tych polityków!

Pytanie 1 z 15
Rozpoznajesz polityka? Na zdjęciu jest:
Włodzimierz Cimoszewicz
Express Biedrzyckiej - Krzysztof BOSAK
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany