Mówili o tym (28 grudnia) szefowie resortów zdrowia; polski – Adam Niedzielski i ukraiński – Wiktor Liaszko. Medevac Hub Jasionka, bo tak nazywa się oficjalnie ten punkt transferowy dla pacjentów z Ukrainy, prawdopodobnie już wkrótce odnotuje zwiększony ruch. W środę odleciało z niego na leczenie do Holandii i Norwegii 14 Ukraińców. Minister Niedzielski przekazał mediom, że spotkanie w Jasionce z ministrem Liaszko dotyczyło uzgodnienia warunków ewakuacji pacjentów ukraińskich oraz ich powrotu z leczenia w szpitalach w całej Europy. – Chciałem również zadeklarować, że ta infrastruktura, ten hub, ale również cały system transportu pacjentów jest przygotowany na ewentualnie zwiększenie liczby napływających pacjentów. Jesteśmy przygotowani, bo wydolność tego hubu jest o wiele większa i nie jest w tej chwili w pełni wykorzystywana – zapewnił minister Niedzielski. – Przypominam, że ideą tego miejsca jest to, żeby pacjentom, którzy przyjeżdżają z różnych stron Ukrainy, zapewnić leczenie również w innych krajach europejskich, nie tylko w Polsce. Samolot, który startuje z lotniska w Jasionce tych pacjentów rozwozi praktycznie po całej Europie…
Medevac Hub Jasionka finansowany jest w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności. Jest elementem programu ewakuacji medycznej dla pacjentów z Ukrainy, uruchomionego przez Unię Europejską w marcu 2022 r., a jednocześnie częścią większego pakietu pomocy humanitarnej dla Ukrainy udzielonej przez UE. Centrum tranzytowe przy lotnisku w Jasionce prowadzi medyczny zespół ratunkowy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
W polskich szpitalach od samego początku wojny na Ukrainie udzielana jest pomoc jej ofiarom. Są wśród nich także ranni żołnierze, którzy często po zakończonym leczeniu wracają na front. Tylko przez Szpital Wojewódzki im. Ojca Pio w Przemyślu przeszło 1680 ukraińskich uchodźcom; w tym 465 dzieci. Ze wschodniej granicy kierowane są transporty z pacjentami m.in. do szpitala powiatowego w Czeladzi. W nim działa, w ramach Programu Pomocy Chirurgicznej Kanada-Ukraina, specjalny, 25-łóżkowy oddział, w którym pomoc otrzymują ukraińscy pacjenci. Polska nie tylko przyjmuje pacjentów z Ukrainy, ale szkoli Ukraińców do udzielania pomocy w swoim kraju, na miejscu. Na początku grudnia dyrekcja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego poinformowała o zakończeniu 15-tygodniowego szkolenia dla 550 lekarzy i felczerów z Ukrainy.