Sejm

i

Autor: gov.pl

ostro!

Sejm. Posłanka publicznie przyznała się do dokonania aborcji! "Jestem jedną z nich"[RELACJA NA ŻYWO 11.04.2024]

2024-04-11 13:24

W czwartek 11 kwietnia odbędzie się kolejne posiedzenie Sejmu, a dzień zapowiada się na wyjątkowo gorący. Wszystko przez ustawy dotyczące aborcji, o rozpatrzenie których Lewica domagała się już od dawna. Rozstrzygną się losy referendum w sprawie przepisów aborcyjnych, a to nie wszystko.

Posiedzenie Sejmu 11 kwietnia z pewnością będzie pełne emocji. Na ten dzień zaplanowano prace nad czterema projektami ustaw o aborcji: dwóch złożonych przez Lewicę oraz po jednym złożonym przez KO i Trzecią Drogę.

Projekty ustaw złożone przez Lewicę zakładają gwarancję możliwości przerywania ciąży do 12. tygodnia ciąży, a także później jeśli ta zagraża życiu zdrowiu matki, gdy występują przesłanki o nieprawidłowościach rozwojowych lub genetycznych płodu lub jeśli ciąża jest następstwem gwałtu. Ponadto Lewica chce dekryminalizacji przeprowadzenia aborcji lub udzielania w niej pomocy.

Z kolei KO złożyła projekt ustawy o świadomym rodzeństwie, według którego istniałaby możliwość przerwania ciąży do 12. tygodnia lub później, tak jak w projekcie Lewicy. Ponadto w projekcie znajduje się zapis o wprowadzeniu do szkół wiedzy o życiu seksualnym człowieka, a minister edukacji miałby określić zakres treści i sposób nauczania.

Inne zapisy widnieją w projekcie złożonym przez Trzecią Drogę, która chce cofnąć zaostrzenie prawa aborcyjnego z 2020 roku, dopuszczając przerywanie ciąży w określonych przypadkach. Ponadto zapowiedziano wniosek dotyczący referendum w sprawie aborcji.

Ponadto posłowie zajmą się projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, projektem ustawy o ratyfikacji Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o zmianie Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych oraz projekt ustawy o zmianie ustawy dotyczącej Kodeksu Karnego.

Sejm 11.04

8:28

Witamy w naszej relacji na żywo!

8:49

Posiedzenie Sejmu rozpocznie się o 9:00.

9:03

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. Prowadzi je wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

9:09

Arkadiusz Myrcha odpowiada na pytanie od posła PiS-u, dotyczącego upolitycznienia prokuratury.

- Nie mamy w tym zakresie żadnego doświadczenia więc nie mamy specjalnie udzielenia odpowiedzi. Państwo w ciągu ostatnich ośmiu lat zgromadziliście tak bogaty bagaż doświadczeń w tym temacie, że państwo powinniście udzielać wykładów - mówił.

9:23

Urszula Zielińska odpowiada na pytanie posła PiS.

- Pragnę przypomnieć, co działo się z cenami energii przez ostatnie lata. PiS przez 8 lat rządów nie wypracowało praktycznie żadnego systemowego rozwiązania, które chroniłoby odbiorców energii i ciepła przed kryzysami i podwyżkami, o których eksperci alarmowali od lat - mówiła.

9:32

- Dzięki naszym rozwiązaniom, które wprowadziliśmy już w grudniu, jeszcze przed zaprzysiężeniem rządu Donalda Tuska, i podejmujemy teraz: nowa ustawa, która obejmie drugą połowę tego roku i pierwszą połowę roku 2025. Dzięki tym działaniom z jednej strony przywracamy transparentny, normalny rynek energii, coś, co państwo schowaliście pod dywan - mówiła Urszula Zielińska w odpowiedzi na pytanie posła PiS o ubóstwo energetyczne.

9:33

- Jedną z głównych obietnic rządu Donalda Tuska było odblokowanie środków z KPO, 600 miliardów zł. To, co nie udało się PiS-owi przez dwa lata, Donaldowi Tuskowi udało się w kilka tygodni - mówiła Mirosława Nykiel z KO.

9:36

- KPO to instrument na rzecz odbudowy i odporności Unii Europejskiej. Powstał po to, ażeby pobudzić gospodarki europejskie po pandemii Covid-19. W ramach KPO kwalifikowalność wydatków jest już od lutego 2020 roku. Wszystko co zbudowani po lutym 2020 roku może refundowane z KPO - mówił Jacek Protas.

9:45

- Cieszymy się, że Komisja Europejska zgodziła się na ponowną rewizję - mówił Jacek Protas.

9:46

- Nie piszemy KPO od nowa, nie mamy takiej możliwości - mówił Jacek Protas.

10:08

10:21

- Polityka prowadzona przez 8 lat doprowadziła do tej sytuacji. To, że ktoś chce wykorzystać Polskę to jedno, to, że ktoś na to pozwala to drugie. Agresywna polityka prowadzona względem polskiej gospodarki z różnych stron i brak obrony przez posłów PiS-u doprowadziły do tej sytuacji - mówił wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak w odpowiedzi na pytanie ze strony PiS.

10:38

- Jako poseł dopowiem tylko, że Zielony Ład był wprowadzony przez PiS, to rozumiem waszą troskę o tę kwestię - mówił Jacek Czerniak.

- Panie pośle, obojętne czy pan minister powiedziałby to jako minister czy jako poseł, jest to prawda - zawtórował mu wicemarszałek Piotr Zgorzelski w odpowiedzi na protest z sali.

10:40

- Panowie, wy czekaliście 8 lat i 2 tygodnie, a my czekamy 120 dni. Jest różnica? Czy pan poseł Dolata widzi tę różnicę czy nie? Bo ja widzę i to procentową bardzo mocną więc szanowni rolnicy, naprawdę rząd Donalda Tuska, minister Czesław Siekierski robi wszystko, żeby wasze problemy rozwiązać- mówił Jacek Czerniak.

11:01

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna opisała, kto może skorzystać z programu in vitro. Opcja będzie dostępna dla par w związku małżeńskim lub pozostające we wspólnym pożyciu, którzy mają udokumentowany rok bezskutecznego leczenia bezpłodności lub ze stwierdzą bezpłodnością. Każda para może spróbować ze indywidualizowanej procedury 6 razy.

11:26

- Mamy poważną sytuacją. Tak mówi pan premier Donald Tusk - mówiła Anna Maria Żukowska z Lewicy w kontekście wojny na Ukrainie i potencjalnego ataku na Polskę. - Czy mamy pełne plany dotyczące tego, jak bronić tych ludzi, bo armia jest dobrze doposażona [...]. Co ma zrobić osoba na wózku inwalidzkim, która mieszka na 13. piętrze, prąd zostanie wyłączony i jest winda, winda nie działa, są schody. czy jest przewidziany plan ewakuacji dla osób z niepełnosprawnościami? - pytała.

11:28

Anna Maria Żukowska zwracała także uwagę, ze mało kto wie, gdzie znajdują się najbliższe schrony czy nie umie rozpoznać alarmów. Według niej każdy powinien wiedzieć, jak ma się zachować w razie ataku na nasz kraj. Ponadto zapytała, czy jest plan ochrony zabytków w czasie ataku, które mogą okazać się celem lub ucierpieć w czasie ewentualnego ostrzału.

11:49

- Szczęść Boże, rodacy, i ratuj się, kto może, kiedy podżegacze wojenni z prawej i lewej strony strony Wysokiej Izby nie wahają się brać was jako zakładników cudzej racji stanu, obcego interesu, mówiąc o perspektywie uczynienia Polski stroną wojującą - mówił Grzegorz Braun z Konfederacji.

12:08

W Sejmie trwa przedstawienie informacji bieżąca ws. stanu przygotowań systemu obrony cywilnej do ochrony przed skutkami ewentualnego konfliktu zbrojnego. Zaraz potem posłowie zajmą się tematem aborcji.

12:32

Przedstawicielki Strajku Kobiet zostały zaproszone do Sejmu przez Annę Marię Żukowską z Lewicy, pojawił się jednak problem w ich wejściem.

12:45

Tomasz Trela z Lewicy podziękował marszałkowsi Sejmu Szymonowi Hołowni.

12:54

- Dlaczego kobiety przerywają ciążę? Bo chcą, bo to ich decyzja - mówiła Anna Maria Żukowska.

12:59

- Starsi panowie w garniturach nie będą mówić kobietom, co mają robić ze sobą. Nie ma czegoś takiego, że można sobie wyjąć płód i on nie będzie dotyczył kobiety- mówiła Anna Maria Żukowska.

13:03

- To przewrotne, diabelskie prawo. Ty nie odpowiadasz, ale twój ukochany, twoja ukochana, twoja mama, twoja przyjaciółka pójdzie do więzienia. To jest stawianie kobiet w takiej sytuacji. My to musimy zmienić, bo kobiety mają prawo do wyboru - mówiła Anna Maria Żukowska.

13:06

- Czy naprawdę chcemy, żeby nastolatki bały się zwrócić do swojej mamy o pomoc? - mówiła Dorota Olko.

13:07

- Pomoc w aborcji to jest wyraz troski, szacunku wobec drugiej osoby, to jest wsparcie. Nie można za to karać - mówiła Dorota Olko.

13:09

- Miejsce aborcji jest w podręczniku medycyny, a nie w Kodeksie Karnym - mówiła Dorota Olko.

13:10

- Polki poszły do urn i wybrały zmianę. To jest nasza odpowiedzialność, żeby te zmiany wprowadzić. Wierzę, że jesteście państwo prawdziwymi demokratami i potraktujecie to poważnie - mówiła Dorota Olko.

13:17

- "Sumienie" to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki. Wiele osób, a właściwie wielu mężczyzn mówi, że w kwestii prawa kobiety do przerywania ciąży wypowie się zgodnie ze swoim sumieniem. Mam do was, drodzy mężczyźni, drodzy koledzy, politycy ogromną prośbę. Zamiast mówić o sobie, warto zacząć mówić i myśleć o kobiecie; o kobiecie, której sprawa aborcji dotyczy. To ona jest podmiotem tej debaty. Nie politycy i nie ich sumienia - mówiła ministra ds. równości Katarzyna Kotula z Lewicy.

13:20

- Państwo nie może dzisiaj udawać, że aborcji nie ma, bo aborcje są, były i będą. Państwo musi zrobić wszystko, żeby aborcja była bezpieczna, dostępna, legalna i żeby odbywała się w odpowiednich warunkach - mówiła Katarzyna Kotula.

13:21

- Państwo musi zrobić wszystko, żeby aborcja była darmowa, bo aborcja to zwykły zabieg albo świadczenie medyczne, które powinno być kobietom gwarantowane - mówiła Katarzyna Kotula.

13:24

- 1 kobieta na 3 miała aborcję. 1 na 3. Jestem jedną z nich i myślę, że nie jestem tu dziś sama - mówiła Katarzyna Uberhan.

13:25

- Zakaz aborcji w Polsce nie działa, a takie osoby jak ja są na to dowodem - mówiła Katarzyna Uberhan.

13:30

- Nie po kobiety walczyły 8 i pół roku, żeby ta sprawa stanęła na posiedzeniu Sejmu, żebym teraz ograniczał czas o 2 minuty. W związku z tym proponuję państwu swoje uwagi zachowajcie dla siebie, gdyż nie zmienię tej zasady - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

13:35

- Mam żal do koleżanek z Lewicy, że prawa kobiet zostały spłaszczone do spraw tylko i wyłącznie aborcji - mówiła Urszula Pasławska z PSL.

13:36

- Idziemy w stronę edukacji seksualnej, antykoncepcji - mówiła Urszula Pasławska.

13:36

- Kolejnym krokiem winno być referendum - mówiła Urszula Pasławska.

13:40

- Kobiety w Polsce wciąż są w bardzo niebezpiecznym momencie. Kobiety w Polsce są uwięzione w strachu, w przymusie i w zakazach - mówiła wicemarszłakini Sejmu Monika Wielichowska z KO.

13:54

Obok posła Dariusza Mateckiego widać czerwony plakat pokazujący płód w 10. tygodniu ciąży. Został przywołany do porządku przez wicemarszałka Sejmu. Został także poproszony o odłożenie "urządzenia".

- Panie pośle, pan nigdy nie był w ciąży i nie wie pan, co to znaczy nosić dziecko i bać się - powiedziała Monika Rosa, której wypowiedź przerwał.

13:56

- Zakaz aborcji dotknie przede wszystkim kobiety ze środowisk defaworyzowanych. Te, które wsparcia sieci społecznej po prostu nie mają. Kobiety, które są w sytuacji nieuprzywilejowanej. To jest przemoc, przemoc, którą państwo stosuje wobec swoich obywateli - powiedziała Monika Rosa, której wypowiedź przerwał.

14:01

- My na Lewicy uważamy, że więcej wolności, więcej wyboru, a mniej przymusu, mniej nakazów czy to w pracy, czy to w życiu rodzinnym - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianiowicz-Bąk z Lewicy.

14:03

- To przełożenie terminów, w którym rozmawiamy o aborcji, to tak naprawdę kolejna drwina z demokracji w wydaniu waszej koalicji. Odłożyliście temat aborcji, aby wyborcy nie wiedzieli tak naprawdę, kto z posłów i z posłanek jest za życiem, a kto jest za aborcją - mówiła Katarzyna Sójka z PiS.

14:07

- Nie wypowiadajcie się w imieniu wszystkich Polek, ponieważ one nie mają tego zdania, co ty. Zrzeszą te Polki wyraziły swoje zdanie w ostatnich i przedostatnich wyborach - mówiła Katarzyna Sójka.

14:09

- Nikt nie powiedział o prawie adopcyjnym - mówiła Katarzyna Sójka.

14:10

- Nie wszystkie kobiety chcą pozbyć się problemu - mówiła Katarzyna Sójka.

14:12

- Chcecie siła zmusić lekarzy, aby wskazywali wbrew sobie, wbrew swojemu sumieniu tych lekarzy, którzy dokonają aborcji niewinnych, nienarodzonych dzieci - mówiła Katarzyna Sójka.

14:19

- Te projekty pojawiają się w takim momencie, gdy rządowa koalicja zapewniła nam chaos niekompetencją i lenistwem obecnego rządu, który nie jest w stanie zrealizować obietnic wyborczych - mówiła Józefa szczurek-Żelazko z PiS.

14:41

- Czy tego chcecie, czy nie, kobiety będą sobie robiły aborcję, nie pytając nas o zdanie. Jedyne referendum dotyczące kontynuacji ciąży to to, które kobieta przeprowadza nad swoim testem ciążowym - mówiła Dorota Łoboda z KO.

14:59

- Na werdykt podjęty w drodze referendum przez obywateli dużo trudniej będzie podnieść rękę, każdemu kolejnemu układowi rządowemu - mówiła minister klimatu Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050. Zadeklarowała także, że popiera przeprowadzenie referendum w tym temacie podkreślając, że jego wynik będzie trudniejszy do uchylenia nie tylko przez prezydenta, ale także inny rząd.

15:27

- W 2020 PiS i Konfederacja rękami TK skazały Polki na piekło i zabrały resztę praw. Legalna aborcja w Polsce praktycznie z dnia na dzień stała się niemożliwa - mówi Paulina Matysiak z Lewicy. - To, co działo się później jest hańbą dla Rzeczypospolitej, kiedy łamano prawo do pokojowych manifestacji.PiS i Konfederacja rękami TK skazały Polki na piekło i zabrały resztę praw. Legalna aborcja w Polsce praktycznie z dnia na dzień stała się niemożliwa - dodaje.

15:32

Wanda Nowicka z Nowej Lewicy przekonuje, że nie może być powrotu do zakazu aborcji 1993 roku. Jak twierdzi, kobiety muszą o sobie decydować, muszą odzyskać poczucie bezpieczeństwa w szpitalach oraz muszą mieć dostęp do niezbędnych świadczeń medycznych bez klauzuli sumienia.

15:37

Na mównicę weszła Karina Bosak z Konfederacji. - Zamiast słyszeć - twoje ciało, twór wybór, kobieta zasługuje usłyszeć - nasze dziecko, nasza odpowiedzialność! - mówi.

15:47

Roman Fritz z Konfederacji przypomina, że to właśnie Adolf Hitler jako pierwszy wprowadził wolną aborcję dla Polek oraz dla innych kobiet z narodów podbitych. - Hitler rozumiał, że jeśli zalegalizuje aborcję, stanie się ona zjawiskiem masowym i spowoduje spadek urodzeń - stwierdza Fritz.

16:02

- Nie można mówić, że panie, które domagają się swobodnego dostępu do aborcji domagają się prawa kobiet. Zabijanie drugiego człowieka, co do zasady nie może być prawem. A połowa abortowanych dzieci to dziewczynki – one też są kobietami – stwierdza Agnieszka Wojciechowska van Heukelom z PiS.

16:23

Przemawia znowu Wanda Nowicka z Nowej Lewicy. - Dlaczego wy tak nienawidzicie kobiet? Co my wam zrobiłyśmy? Dajcie nam żyć! - mówi.

16:47

Ewa Schädler z Polski 2050 podkreśla, że prawo powinno być jasne, ale przede wszystkim powinno służyć bezpieczeństwu. Przyznaje, że w tej debacie jedna strona nie przekona drugiej i odwrotnie, bo jak twierdzi, „są różne światopoglądy".

17:21

Piotr Uściński z PiS wystąpił na mównicy z wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu wszystkich czterech projektów aborcyjnych.

17:48

Głos zabiera Piotr Kaleta z PiS, który przypomina słowa jednego z prezydentów USA Ronalda Reagana. – Aborcja znajduje zwolenników tylko pośród tych ludzi, którym dane było przyjść na świat – stwierdził. - Możecie mówić dzisiaj te swoje lewackie głupoty, ponieważ żyjecie – rodzice pozwolili wam żyć! – zwraca się w kierunku posłów Lewicy.

18:21

Przemawia teraz Anna Maria Żukowska z Lewicy. - Chcecie, żeby kobiety nie miały zaufania do państwa polskiego – mówi Żukowska. - Oddanie to adopcji dziecka nie jest takie proste. Ponadto nie wymaże się z życia kobiety okresu ciąży – stwierdza.

19:00

Posłowie debatują teraz nad ruchem wyrobów tytoniowych i systemie Track & Trace. - Dzięki dyrektywie tytoniowej udało w Polsce wprowadzić m.in. ostrzeżenia obrazkowe na paczkach papierosów, czy zakaz sprzedaży papierosów smakowych - mówi Wioleta Tomczak z Trzeciej Drogi.

19:29

Trwa przerwa w obradach.

20:00

Witold Tumanowicz z Konfederacji mówi o przestępstwach dokonywanych przez obywateli Ukrainy w Polsce. – Kiedy zajmiecie się wytępieniem tej masowej przestępczości Ukraińców zamiast pałować i gazować rolników oraz posłów opozycji? – zwraca się do szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego.

20:25

- Dziękujemy, że byliście z nami.

Sonda
Czy uważasz, że aborcja do 12. tygodnia ciąży powinna być legalna?
Nasi Partnerzy polecają