generał Wojciech Jaruzelski

i

Autor: Piotr Liszkiewicz/SUPER EXPRESS generał Wojciech Jaruzelski

Wiemy, ile dostawał generał

Emerytura Wojciecha Jaruzelskiego. Pobierał ją przez ponad 20 lat

2022-12-12 11:57

Główny architekt stanu wojennego, Wojciech Jaruzelski przeszedł na emeryturę na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, wkrótce po zakończeniu sprawowania urzędu I prezydenta III RP (w 1990 r.). Otrzymywał emeryturę generalską, którą po jego śmierci w 2014 r. przejęła jego żona Barbara.

Wojciech Jaruzelski prawie ćwierć wieku na emeryturze

Generał Wojciech Jaruzelski zapisał się na kartach historii przede wszystkim jako dowodzący Wojskową Radą Ocalenia Narodowego oraz autor stanu wojennego, którego wprowadzenie na wiele lat zdusiło opozycję i wydłużyło okres sprawowania rządów przez komunistyczne władze PRL. Po roku 1990 Jaruzelski całkiem wycofał się z życia publicznego i prawdopodobnie wówczas przeszedł na emeryturą, która już od dawna mu przysługiwała (ustawowy wiek emerytalny osiągnął w 1988 r.).

Sensacyjne informacje o Wojciechu Jaruzelskim! Stan wojenny był koniecznością?! Generał Skrzypczak odsłania karty historii

Chociaż ostatniemu prezydentowi PRL i I prezydentowi III RP przysługiwała emerytura prezydencka, architekt stanu wojennego wybrał wyższą emeryturę generalską. W 2014 r. kiedy, umierał, jego comiesięczne świadczenie wynosiło 6 tys. zł. Wojciechowi Jaruzelskiemu przysługiwały też inne przywileje z których skorzystał: ochrona Biura Ochrony Rządu oraz 12 tys. zł miesięcznie na utrzymanie biura.

Wysoka renta po generale Jaruzelskim

Z naszych informacji wynika, że z emerytury generała Jaruzelskiego, po jego śmierci skorzystała wdowa, Barbara Jaruzelska. Przysługiwała jej bowiem renta rodzinna: 85 proc. świadczenia zmarłego męża. Czyli do śmierci w 2017 r. otrzymywała prawdopodobnie ponad 5 tys. zł. Co ciekawe, chociaż od 2016 r. obowiązywała ustawa dezubekizacyjna, która znacząco obniżyła emerytury byłych dygnitarzy, nie obniżyła ona renty rodzinnej, czyli Barbara Jaruzelska otrzymywała całe należne jej świadczenie.

Jaruzelski pławił się w luksusach. Zaglądamy do willi wartej miliony [ZDJĘCIA]

Politycy od Kuchni. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Sonda
Generał Jaruzelski zasłużenie został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany