Lista refundacyjna zmienia się co kwartał. Nowy wykaz wchodzi w życie 1 stycznia. Niestety, z refundacji wypadnie część leków dla pacjentów kardiologicznych, np. dlatego, że producenci nie chcieli dalszejrefundacji lub nie zdążyli złożyć wniosku w tej sprawie. Nie będą już dotowane leki: Mononit - stosowany w chorobie niedokrwiennej serca, Plendil - stosowany w nadciśnieniu tętniczym, Dilzem retard - doleczenia nadciśnienia i arytmii, Lipanor – stosowany w terapii hiperlipidemii i Lotensin na nadciśnienie i niewydolność serca. Leki będą dostępne bez refundacji, czyli po cenach rynkowych. Dla pacjentów kardiologicznych mamy też jednak dobrą wiadomość: będą mogli skorzystać z nowych leków zawierających 6 substancji dotąd nierefundowanych: riwaroxaban, dabigatran, eplerenon, torasemed, trimetazydyna, metyldopa. Najważniejszą z nich jest rivaroxaban - lekstosowany m.in. w prewencji udarów i zatorowości obwodowej z migotaniemprzedsionków. Miesięczna kuracja za pomocą opakowania oryginalnego leku wynosi kilkaset zł. Od stycznia pacjent zapłaci w aptece ok. 10 zł za jego najtańszy odpowiednik. Ministerstwo zdrowia informuje, że z nowych leków kardiologicznych skorzystają (z 30-procentową odpłatnością) trzy mln pacjentów.
Te leki wypadną z listy refundacyjnej:
Mononit (10, 20, 40, 60 retard, 100 retard) – stosowany w leczeniuchoroby niedokrwiennej serca, w tym dławicy piersiowej.
Plendil – stosowany w terapii nadciśnienia tętniczego i przewlekłejstabilnej dławicy piersiowej.
Dilzem retard (120 i 180 retard) – znajduje zastosowanie w leczeniunadciśnienia tętniczego, dławicy piersiowej oraz arytmii nadkomorowych
Lipanor – stosowany w terapii hiperlipidemii
Lotensin – stosowany w nadciśnieniu tętniczym i niewydolności serca.