Prezydent Andrzej Duda w Końskich. Podpisał WAŻNĄ ustawę! [ZDJĘCIA]

i

Autor: prezydent.pl

Ekspert o organizacji wyborów prezydenckich. "Środki powinny zostać przekazane na służbę zdrowia"

2020-04-16 6:45

- Dlatego, że szafowanie konkretną datą jest nierozsądne. Nie wiemy, co się wydarzy. Z jednej strony mamy chęć jak najszybciej odmrozić gospodarkę, ale z drugiej mamy przecież wymogi sanitarne związane z pandemią. Epidemiolodzy nie potrafią przewidzieć, w jakim tempie będzie się wypłaszczać krzywa zachorowań. Jeśli jednak zachorowań będzie mniej, to otwiera się pole do odmrożenia gospodarki. Osobiście uważam, że gospodarka ruszy w przyszłym miesiącu - powiedział "SE" dr Andrzej Arendarski, Krajowa Izba Gospodarcza.

„Super Express”: - Kiedy Polska gospodarka powinna zostać odmrożona, żeby było to bezpieczne, ale i dobre dla biznesu?

Dr Andrzej Arendarski: - Jak najszybciej. Nie znajdzie jednak pani osoby, która poda konkretną datę, kiedy dojdzie do odmrożenia gospodarki.

Dlaczego?

Dlatego, że szafowanie konkretną datą jest nierozsądne. Nie wiemy, co się wydarzy. Z jednej strony mamy chęć jak najszybciej odmrozić gospodarkę, ale z drugiej mamy przecież wymogi sanitarne związane z pandemią. Epidemiolodzy nie potrafią przewidzieć, w jakim tempie będzie się wypłaszczać krzywa zachorowań. Jeśli jednak zachorowań będzie mniej, to otwiera się pole do odmrożenia gospodarki. Osobiście uważam, że gospodarka ruszy w przyszłym miesiącu.

Wiadomo, że ma to być stopniowe. Jakie ograniczenia powinny zostać zniesione jako pierwsze?

Ograniczenia handlowe. Handel jest ważnym ogniwem w gospodarce, który może zaspokajać popyt społeczeństwa. Ludzie płacą za produkty i producent może zarobić.

Co po nim?

W kolejnej fazie powinny ruszyć zakłady przemysłowe. Choć wszystko będzie oczywiście zależało od ilości wykonanych testów.

Pojawiły się takie sugestie, że rząd w obawie przed zapaścią gospodarczą zacznie manipulować ilością zrobionych testów. Mniej testów, to mnie odnotowanych przypadków zachorowań, to właśnie wypłaszczająca się krzywa…

Słyszałem te sugestie, ale to jednak przypuszczenia co do machinacji politycznych. Skupmy się na realiach.

W wielu krajach pomogła selektywna kwarantanna, która przyspieszyła nawet otwieranie restauracji i innych miejsc. Tak jak na Tajwanie.

Tak, Tajwan i Korea Południowa to świetne przykłady. Powinniśmy brać z nich przykład.

W tle wciąż mamy kwestię przeprowadzenia wyborów, choć wiele miejsc pozostanie zamkniętych w obawie przed kontaktem dużej grupy ludzi w jednym miejscu.

Organizowanie wyborów w czasie, który teraz mamy jest absurdalne. Wydawanie pieniędzy na organizacje wyborów wydaje się co najmniej nietaktowne. Zwłaszcza, że środki na ten cel mogłyby zostać przekazane na służbę zdrowia.

Rozmawiała Sandra Skibniewska