Niezapomniani SG -  Tytuł: Ekologia w trumnie i wypasiony karawan

i

Autor: SE

Ekologiczna trumna i wypasiony karawan. Niski zasiłek pogrzebowy. Targi pogrzebowe NecroExpo. Niezapomniani WIDEO

2022-06-22 10:59

Targi pogrzebowe NecroExpo w Kielcach były pełne nowości. Branża funeralna proponuje zakładom pogrzebowym wiele interesujących rozwiązań. Coraz silniejszym trendem staje się ekologia. Nie chodzi tu tylko o biodegradowalne urny, ale także o to co jest w trumnie, m.in. poduszka pod głowę zmarłego, która wypełniona jest... sianem.

Targi pogrzebowe NecroExpo cz. 2. Niezapomniani

Do tego różnokolorowe obicia trumien. To wszystko oferuje firma Carmen z Lublina, producent akcesoriów pogrzebowych. Na ich stoisku na targach pogrzebowych można było zobaczyć także urnę z soli himalajskiej, a także stroje dla grabarzy i pracowników zakładów pogrzebowych oraz ubrania do trumny dla osób zmarłych.  Na NecroExpo w Kielcach wystawiła się także firma Rota Group, która sprowadza z Włoch do Polski piece kremacyjne. Branża pogrzebowa to także poligrafia funeralna. Firma E. Grami zaprezentowała portrety dla osób zmarłych oraz tabliczki do urn, trumien i nagrobków. Ostatnio wykonała portret na pogrzeb prof. Mariana Zembali.

Pierwszy odcinek "Niezapomniani. Cmentarne historie" z targów pogrzebowych NecroExpo

Targi pogrzebowe NecroExpo. Dostali telefon o śmierci Krawczyka, pomogli zorganizować pogrzeb. Niezapomniani WIDEO

Ciekawostką jest także fakt, że istnieje magazyn kierowany do zakładów pogrzebowych. Jest to kwartalnik "Kultura pogrzebu", którym kieruje Artur Kubajek, redaktor naczelny. W ostatnim numerze można było przeczytać o trendzie... wypożyczania trumien na pogrzeby. Robert Jaśnikowski z Dolnośląskiego Zakładu Pogrzebowego pokazał natomiast luksusowy karawan, który w podstawowej wersji kosztuje 850 tys. złotych. Jego firma robiła pogrzeby ofiar katastrofy smoleńskiej. Przedsiębiorca jednoznacznie także stwierdził, że nie da się obecnie zorganizować ceremonii pogrzebowej z zasiłku pogrzebowego. W 2011 roku został on nawet zmniejszony z 6 tys. 395,7 zł do 4 tys. złotych. Jaśnikowski to także przedstawiciel Polskiej Izby Branży Pogrzebowej, która walczy o zmianę przepisów. Obecnie trwają prace nad reformą. Być może rządowy projekt ustawy o cmentarzach zwiększy zasiłek pogrzebowy.

Autor programu "Niezapomniani" dowiedział się także, że w modelu jednej z trumien, która była wystawiana na targach, pochowano tancerza Żorę Korolyova na Cmentarzu Północnym w Warszawie.

Wzruszający pogrzeb Żory Korolyova. Serce pęka po słowach jego ukochanej

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE