To pierwszy taki wyrok Sądu Najwyższego, który dotyczy zakazu wyjazdu do sfery stanu wyjątkowego. Orzeczenie wskazuje, że jest on niezgodny z Konstytucję oraz ustawą o stanie wyjątkowym. Wyrok został wydany 18 stycznia w składzie sędziów Izby Karnej: Tomasz Artymiuk, Barbara Skoczkowska i Włodzimierz Wróbel.
Zasługę wydania takiego orzeczenia można przypisać Rzecznikowi Praw Obywatelskich Marcinowi Wiąckowi (40 l.), który zaskarżył do SN wyrok skazujący dziennikarzy z telewizji ARTE i AFP. Redaktorzy pod koniec września 2021 roku przypadkowo wyjechali do strefy, wskutek czego sąd w Sokółce ukarał ich naganą. Wyroku nie skarżyli, natomiast zrobił to RPO. Wiącek w listopadzie 2021 wniósł kasację do SN i zarzucił, że zakaz wjazdu jest niezgodny z Konstytucją, a zastosowanie ustawy o stanie wyjątkowym niewłaściwe.
SPRAWDŹ>>>Premier Morawiecki znów w strefie przygranicznej. Co powiedział samorządowcom?
"Państwo niezmiennie ma bowiem - choć z uwzględnieniem szczególnych okoliczności, z powodu których wprowadzono stan wyjątkowy - obowiązek ochrony praw i wolności jednostki w możliwie najpełniejszym stopniu. Regulacje konstytucyjne opisujące stany nadzwyczajne nie stanowią tu przeszkody, a nawet przeciwnie - gwarantują, że w przypadku owych szczególnych okoliczności prawa i wolności człowieka nie zostaną poświęcone w zupełności" - czytamy fragment orzeczenia.
Stan wyjątkowy obowiązywał od 2 września do końca listopada 2021 roku w przygranicznym pasie z Białorusią. Od 1 grudnia 2021 do 1 marca bieżącego roku, na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania.