Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, jednej z największych zbrodni na Polakach XX wieku

2017-07-12 12:35

12 lipca 1945 roku rozpoczęła się operacja oddziałów Armii Czerwonej, która przy pomocy ludowego Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa przeprowadziła szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Wydarzenie to określane jest mianem Obławy Augustowskiej. To jedna z największych zbrodni popełnionych na Polakach w trakcie II Wojny Światowej. Wciąż nie ustalono miejsca, w którym spoczywają ofiary tej zbrodniczej akcji Sowietów.

Obława augustowska

i

Autor: ANATOL CHOMICZ / POLSKA PRESS/ Archiwum prywatne

Jak przypomina strona oblawaaugustowska.pl ze strony sowieckiej w operacji uczestniczyły jednostki 50. armii III Frontu Białoruskiego, Wojsk Wewnętrznych NKWD oraz funkcjonariusze kontrwywiadu wojskowego "Smiersz". Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Milicji Obywatelskiej i miejscowi konfidenci wspomagali działania Sowietów jako przewodnicy i tłumacze, asystowali także przy przesłuchaniach.

 

 

Oddziały sowieckie przetrząsały lasy i wsie, aresztując podejrzanych o kontakty z polską partyzantką niepodległościową. Nie znamy dokładnie ani daty początkowej, ani końcowej operacji - najczęściej umieszcza się ją między 12 a 28 lipca. W sumie zatrzymano kilka tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ok. 600 osób nigdy nie powróciło do domów i do dziś nie są znane ich losy. Najprawdopodobniej wszyscy zostali pozbawieni życia na podstawie tej samej decyzji i należy ich uznać za ofiary Obławy Augustowskiej.

 

 

Zobacz także: Dzień pamięci wołyńskiego ludobójstwa - prezydent Duda odmawia patronatu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki