Państwo Islamskie jest trochę jak Korea Północna – ukrytym przed wzrokiem zachodniej opinii publicznej organizmem, który znamy głównie z tego, co samo chce o sobie powiedzieć w doskonale przygotowanych materiałach propagandowych. Hall widział sukcesy militarne ISIS, rozmawiał z dezerterami, towarzyszył walczącym z Państwem Islamskim partyzantom. Dzięki temu możemy zajrzeć za kurtynę i dowiedzieć się czegoś więcej. Dowiadujemy się więc, jak wygląda organizacja tego „państwa”, jak przekonuje do siebie mieszkających na podległym mu obszarze ludzi, jak tworzy swoje strategie wojskowe i jak się utrzymuje. Niestety, nadal są to szczątkowe informacje, co zresztą widać w rozdziałach poświęconych rzeczywistości ISIS.
Mimo cennych relacji z pierwszej ręki, najwartościowsze w książce Halla są fragmenty poświęcone krajobrazowi geopolitycznemu, który doprowadził do powstania ISIS i utrzymywani go przy życiu. Tzw. Państwo Islamskie nie jest bowiem przyczyną chaosu na Bliskim Wschodzie, ale jako objawem. Jest nieodrodnym dzieckiem walki o wpływy, którą w tym regionie świat toczą ze sobą lokalne potęgi – Arabia Saudyjska, Iran, Turcja, a także Kuwejt czy Katar. Każde z tych państw na swój sposób było akuszerem ISIS, wykorzystując je do swoich rozgrywek. Oczywiście, mogły tego dokonać dzięki upadkowi państwowości Iraku i Syrii i dzielnemu udziałowi w dziele zniszczenia krajów Zachodu. Hall pokazuje, jak skomplikowaną układanką jest dziś Bliski Wschód i jak wiele wysiłku społeczność międzynarodową będzie kosztować przywrócenie tam ładu. Nie zrobi tego jednak interwencja zbrojna przeciwko Państwu Islamskiemu. Potrzebny jest cały projekt społeczny, a także okiełznanie ambicji regionalnych mocarstw. I chyba ze względu na ten ostatni element, będzie to misja niemal niewykonalna.
Benjamin Hall, „ISIS. Państwo Islamskie”, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2015
Dziecko chaosu. Recenzja książki Benjamina Halla „ISIS. Państwo Islamskie”
2015-11-27
12:58
Benjamin Hall jako niezależny korespondent od lat opisuje wojny i konflikty. Od jakiegoś czasu specjalizuje się w tematyce Bliskiego Wschodu. Był tam, kiedy z politycznego i społecznego chaosu w Iraku i Syrii rodziło się ISIS, a swoje doświadczenia i spostrzeżenia przelał na karty książki o tym tworze państwowopodobnym.