Ordo Iuris radzi hotelarzom
Organizacja Ordo Iuris przygotowała poradnik dla pracowników, przedsiębiorców, przedstawicieli zawodów medycznych oraz wykładowców akademickich. Są w nim instrukcje, jak korzystać ze "sprzeciwu sumienia". "W Polsce i na świecie dochodzi do licznych przypadków naruszania wolności sumienia pracowników, przedsiębiorców, nauczycieli czy lekarzy" - tłumaczy organizacja. Poradnik wskazuje na "prawne gwarancje wolności sumienia oraz przedstawia środki służące egzekwowaniu swoich uprawnień".
W poradniku napisano, że "przedsiębiorca ma prawnie zagwarantowaną możliwość sprzeciwu sumienia w sytuacji, gdyby wykonanie usługi było sprzeczne z wyznawanymi przez niego wartościami, co może wprost zakomunikować potencjalnemu usługobiorcy". Autorzy poradnika podkreślają, że komunikaty wysyłane do potencjalnych kontrahentów "powinny być wyważone".
Z poradnika dowiadujemy się też m.in., że hotel ma prawo do odmówienia wynajęcia pokoju z dwuosobowym łóżkiem osobom bez ślubu. Co więcej - organizacja radzi m.in., że "zespół muzyczny może odmówić występu na 'ślubie pary jednopłciowej, jeśli z uwagi na wyznawane wartości sprzeciwia się nadaniu małżeńskich przywilejów jednopłciowym konkubinatom".
Sprostowanie Fundacji Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris do artykułu na se.pl autorstwa Daniela Orzechowskiego z dnia 25 stycznia 2023 r. pt. Dwuosobowe łóżka... tylko dla małżeństw?! Ordo Iuris chce zmian w hotelach z dnia 25 stycznia 2023 r.
1. Nieprawda, że Instytut Ordo Iuris sugeruje cokolwiek hotelom na temat na temat selekcji klientów wynajmujących pokoje.2. Poradnik Instytuty zawiera m.in. przykłady sytuacji, w których przedsiębiorca, w tym prowadzący hotel, jest uprawniony do odmowy realizacji usługi powołując się na swobodę umów i klauzulę sumienia.3. Według jednego z tych przykładów hotelarz ma, nie obowiązek, ale prawo odmówić wynajmowania pokoi z łózkami dwuosobowymi parom, które nie są małżeństwami.