[mediateka] dudek o polityce

i

Autor: mbaranczyk

Publicystyka

Dudek o polityce. Gościem prof. Antoniego Dudka był prof. Chwedoruk

2024-03-01 19:42

W piątek 1 marca wyemitowano kolejny odcinek programu "Dudek o polityce". Gościem był prof. Chwedoruk. Poruszono temat komplikacji w kwestii Ukrainy oraz dylemat premiera Tuska, który popiera postulaty protestujących rolników jednak musi brać pod uwagę relacje z Brukselą.

Potrzebna debata o relacjach z Ukrainą

W rozmowie prof. Antoniego Dudka i prof. Chwedoruka pojawiła się kwestia niełatwych relacji z Ukrainą. Z jednej strony Polska chce pomagać jednak niektóre interesy ekonomiczne są sprzeczne. Z tego powodu potrzebna jest szersza debata w tym zakresie, dotychczas brakowało politycznej spójności.

Komisje śledcze bez wielkiego potencjału

Prof. Chwedoruk został zapytany o kwestię komisji śledczych. Wyraził opinię, że politycznego trzęsienia ziemi z tego nie będzie.

Niektóre kontrowersje sprzed wyborów miały odzwierciedlenie w wynikach procentowych jednak bardziej dokładne omówienie afer nie zrobi na opinii publicznej ponadprzeciętnego wrażenia.

Tusk wobec protestów rolników – nie narazić się ani manifestantom ani Brukseli

W programie prof. Antoniego Dudka poruszono kwestię protestów rolników. Położenie Donalda Tuska nie jest tutaj najlepsze. Z jednej strony popiera postulaty protestujących rolników, chciałby wynegocjować coś w Brukseli na ich korzyść jednak pewne bariery są znaczne.

Ekologiczna rewolucja w UE powoduje protesty nie tylko polskich rolników ale kierunku zmian nie da się odwrócić. Dodatkowe komplikacje są związane z napływem taniej żywności z Ukrainy, co oznacza dodatkowe trudności po polskiej stronie granicy.

Przed Donaldem Tuskiem niełatwe zadanie – jak najwięcej zrozumienia wobec protestujących jednak dobre relacje z unijnymi instytucjami również mają znaczenie.

QUIZ PRL. Zakupy i handel w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
Aby w 1976 roku kupić cukier należało posiadać:
QUIZ PRL. Zakupy i handel w PRL