"Dudek o polityce" to audycja składająca się z dwóch części: omówieniu przez politologa najważniejszych wydarzeń w polityce oraz z rozmowy z gościem, którym tym razem będzie Jan Krzysztof Bielecki, czyli były premier. Z pewnością tematów do rozmowy nie zabraknie, bo przed nami wybory samorządowe, a kampania zbliża się do końca. Dodatkowo mijający tydzień przyniósł wiele zaskakujących wydarzeń, w tym sprawę Funduszu Sprawiedliwości, który trafił pod lupę służb, a co za tym idzie doszło do szeregu przeszukań w mieszkaniu polityków. Najgłośniejsze odbyło się w domach byłego ministra Zbigniewa Ziobry, lidera Suwerennej Polski, który w związku z tymi wydarzeniami przerwał leczenie.
Kim jest Jan Krzysztof Bielecki?
Jak czytamy na efcongress.com Jan Krzysztof Bielecki to: - Były Premier Rzeczpospolitej Polskiej, Minister ds. Integracji Europejskiej, współzałożyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności oraz Dyrektor Wykonawczy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie, jest obecny w życiu politycznym i gospodarczym Polski od ponad 20 lat. Od października 2003 do stycznia 2010 roku pełnił funkcję Prezesa Banku Pekao S.A. Od 2008 roku jest członkiem Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie.W listopadzie 2009 roku został powołany na Przewodniczącego Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) i pełnił tę funkcję do grudnia 2015. PISM jest czołowym środkowoeuropejskim think tankiem zajmującym się polityką zagraniczną, integracją europejską, bezpieczeństwem oraz międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi.
NIŻEJ ZDJĘCIA Z PRZESZUKANIA W DOMU ZIOBRY
Jaka opinia prof. Dudka w kwestii immunitetów?
Jednym z najgorętszych wydarzeń politycznych jest obecnie przeszukanie nieruchomości Zbigniewa Ziobro. Musiała pojawić się kwestia, czy immunitet poselski chroni przed przeszukaniem domu. Politycy PiS powoływali się na opinię wskazującą na niedopuszczalność. Jednak prof Dudek przychyla się do przeciwnego poglądu. Według niego rozciągnięcie immunitetu poselskiego na każdą nieruchomość posła byłaby polem do nadużyć. Jednocześnie, w szerszej perspektywie, uregulowania ustrojowe dotyczące immunitetów są według prof. Dudka anachroniczne i niespójne.
W tym samym obszarze, tzn. odpowiedzialności najważniejszych osób, znajduje się kwestia Trybunału Stanu dla prezesa NBP. Prof. Dudek zwrócił uwagę, że Glapiński przeszedł w pewnym momencie na ton mniej konfrontacyjny i bardziej ugodowy. Komentator podkreślił ponadto, że do tej pory Trybunał stanu funkcjonował bardziej na papierze niż realnie.