Władysław Kosiniak-Kamysz, Andrzej Duda

i

Autor: Artur Barbarowski/East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Ważne spotkanie

Duda spotkał się z Kosiniakiem-Kamyszem. Wiemy, co ustalili

2024-01-26 15:44

W piątek (26 stycznia) doszło do spotkania prezydenta z szefem MON. Co było tematem rozmowy? Zaproponowane regulacje dotyczące planowania obronnego i kierowania armią oraz nominacje najwyższych dowódców w Wojsku Polskim. - Jest wspólny język w sprawach bezpieczeństwa - powiedział po spotkaniu minister Kosiniak-Kamysz.

W piątek (26 stycznia) Kosiniak-Kamysz spotkał się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak informowało BBN, spotkanie zaplanowano, by omówić najpilniejsze kwestie bezpieczeństwa RP - nominacje najważniejszych dowódców Wojska Polskiego, nowy kształt Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, a także transformacja zbrojeniowa polskiej armii i kolejne programy zakupowe. W spotkaniu uczestniczył też m.in. szef BBN Jacek Siewiera.

Prezydent i minister obrony narodowej znaleźli porozumienie? Kosiniak-Kamysz po rozmowie z Dudą wprost: Jest wspólny język w sprawach bezpieczeństwa

Minister obrony narodowej podkreślił podczas konferencji prasowej po spotkaniu, że w fundamentalnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo wszystkie środowiska polityczne w Polsce potrafią znaleźć wspólny język. Jak dodał, współdziałanie rządu, prezydenta i parlamentu w najważniejszych sprawach bezpieczeństwa - w tym modernizacji armii i zakupów dla Wojska Polskiego - jest konieczne. - Od pierwszych dni urzędowania deklarowałem, deklarowaliśmy jako cała koalicja, że sprawa bezpieczeństwa są priorytetem - zaznaczył wicepremier Kosiniak-Kamysz. Ocenił, że mimo różnic politycznych sprawy te stanowią "wspólny mianownik". - Jest wspólny język w sprawach bezpieczeństwa; udowodniliśmy to w przypadku, gdy rakieta przekroczyła granicę i znalazła się w polskiej przestrzeni powietrznej - było współdziałanie pomiędzy rządem, prezydentem, Sztabem Generalnym, wojskowym - dodał wicepremier.

Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że podczas spotkania konsultowana była m.in. kwestia obsadzenia stanowiska Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a także Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej - oba pozostają nieobsadzone od października. - Kwestie personalne są bardzo ważne, ale nie ma tutaj żadnej sprzeczności między naszymi zdaniami z panem prezydentem - podkreślił szef MON.

- Wysoko oceniam współpracę po tych pierwszych tygodniach ze Sztabem Generalnym, z dowódcami. Żołnierze służą Rzeczypospolitej; nie służą i nie mogą nigdy służyć ani siłom polityczny, ani organom, które sprawują nad nimi nadzór; to dla mnie fundamentalna zasada - dodał minister. Szef MON został zapytany przez dziennikarzy o szczegóły dotyczące ruszających kwalifikacji wojskowych. - To jest coroczna kwalifikacja wojskowa, określenie możliwości służenia w Wojsku Polskim w określonych kategoriach - odpowiedział Kosiniak-Kamysz.

CZYTAJ: Granica polsko-białoruska. Minister obrony narodowej spotkał się z żołnierzami Zgrupowania „Podlasie”

Minister zwrócił uwagę, że "żyjemy w czasach w których nie możemy się oswoić z wojną". - I o to będę zawsze apelował. Wiem, że zaraz miną dwa lata od inwazji Rosji na Ukrainę, od pełnoskalowej wojny. Na początku obrazy robiły ogromne wrażenie, poruszenia emocji, zaangażowanie. Im dłużej mija czas od tych wydarzeń, te obrazy są coraz rzadsze i coraz mniej nas emocjonują. Ale nie mogą nas uśpić - zaznaczył szef MON.

Szef MON zapowiada wielkie ćwiczenia wojskowe Dragon

Minister Kosiniak-Kamysz przypomniał, że przed nami ogromne ćwiczenia wojskowe Dragon, które niedługo odbędą się na terytorium Polski. - To jest sprawa fundamentalna. I wszystkie rzeczy przygotowujące nas na wypadek sytuacji najbardziej krytycznej będą wzmacniane - zapewnił Kosiniak-Kamysz. Nawiązał też do kwestii zakupów uzbrojenia i sprzętu. Jak wskazał, priorytetem dla MON na ten rok będzie przede wszystkim zapewnienie żołnierzom odpowiednich ilości nowoczesnego wyposażenia indywidualnego.

Szef BBN Jacek Siewiera podkreślił, że tematem rozmów była z jednej strony "bieżąca" współpraca prezydenta z rządem w obszarze bezpieczeństwa, a z drugiej kwestie strategiczne - planowania strategicznego i obronnego, w tym prezydenckiego projektu ustawy regulującego te kwestie. Zwrócił uwagę, że te kwestie dotyczą nie tylko samych sił zbrojnych, ale także reagowanie całego państwa na różnorakie zagrożenia, w tym hybrydowe, jak presja migracyjna na granicę. Siewiera dodał, że tematem rozmowy były także kwestie obecnych i przyszłych kontraktów zbrojeniowych, wdrażanie nowego sprzętu do służby w wojsku a także współpraca z sojusznikami, m.in. w kontekście zaplanowanego na lipiec szczytu NATO w Waszyngtonie.

NIŻEJ ZOBACZYSZ, JAK MIESZKA WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ Z ŻONĄ I CÓRECZKAMI:

Sonda
Czy czujesz się bezpiecznie w Polsce, jeśli chodzi o sprawy obronności i wojskowości?
W. KOSINIAK-KAMYSZ: PSL NIE DOPUŚCI DO ŚWIATOPOGLĄDOWEJ REWOLUCJI
Nasi Partnerzy polecają