79. rocznica PW

Duda i Trzaskowski przemawiali w rocznicę Powstania Warszawskiego. "Nie zapominamy"

2023-07-30 12:47

Andrzej Duda i prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski spotkali się w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego w Parku Wolności w muzeum Powstania. Na miejscu obecni byli także powstańcy, prezydent rozdał ordery i odznaczenia państwowe, zarówno kombatantom, jak i osobom zaangażowanych w pielęgnowanie pamięci o tamtych wydarzeniach.

Andrzej Duda przemawiał w 79. rocznicę powstania Warszawskiego

- Co roku zadawane jest to pytanie o to, czy było warto (rozpocząć powstanie). Popatrzcie na Warszawę – na tę, która rośnie wszerz i wzdłuż, jest coraz piękniejsza i bardziej nowoczesna. Warszawę, do której przyjeżdżają zagraniczni goście i mówią: "ale rozwój" – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Zaznaczył, że jest to zasługa powstańców warszawskich. "Nie byłoby tego rozwoju, tej ambicji, upartości i twardości, gdyby nie wasz przykład, a także wasze bohaterstwo, męstwo i oddanie, a także niezłomna wiara w przetrwanie" - zaznaczył.

- Nie da się wyrwać korzeni tego miasta, dopóki nie da się wyrwać korzeni ludzi tego miasta. A te są niezłomnie i niezwyciężone – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda mówił, że czas jest nieubłagany i zabiera kolejnych bohaterów powstania z ich wspomnieniami, osobowościami i wielkością. "Na pewno patrzą na to z jakimś smutkiem, ale pewnie też i ze spokojem powstańcy warszawscy, także ci z państwa, którzy są tutaj dziś z nami" - powiedział.

- Co roku jest nas tutaj więcej w Warszawie w związku z kolejną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Tych, którzy przyjeżdżają całej Polski, po to, żeby oddać hołd pamięci powstańców warszawskich i ich wielkiego dzieła nie tylko zbrojnego, ale przede wszystkim patriotycznego. Dzieła miłości ojczyzny - powiedział prezydent.

 - Właśnie dlatego wszyscy przychodzą, żeby pokazać, że my cały czas jesteśmy za wolną Polską, za Polską, która jest nasza - powiedział.

Wystąpienie Rafała Trzaskowskiego na obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego

Prezydent Warszawy podkreślał znaczenie Muzeum Powstania Warszawskiego. "Od momentu, kiedy prezydent Lech Kaczyński to miejsce wymyślił i otworzył jest ono ważne dla wszystkich, którzy później sprawowali funkcje prezydenta i prezydentki Warszawy" - zauważył. "Jestem przekonany, że będzie ważne zawsze, dlatego że jest dla nas niesłychanie istotnym symbolem. Wydaje mi się, że jest też symbolem światowym, ponieważ każdy zwiedzający Warszawę, najczęściej pierwsze kroki kieruje tutaj, bo to muzeum jest wyjątkowe, bo samo Powstanie było wyjątkowe" - wyjaśnił.

Dodał, że takiego zrywu w historii II Wojny Światowej nie było - takiego, w którym wszyscy niezależnie od płci, wieku, poglądów byli razem. "To jest wasza zasługa. Przypominacie nam jak ważna jest wspólnota, jak ważne jest to, aby być razem i przypominać wszystkim, że tak jak wtedy tak i dzisiaj wszyscy możemy być patriotami" - zwrócił się do powstańców.

- Zwłaszcza dzisiaj, kiedy obserwujemy co dzieje się za naszą wschodnią granicą, widzimy, że nie ma nic ważniejszego niż wolność, suwerenność, siła i wspólnota. Ważne jest, aby w tych trudnych momentach, w tych najważniejszych kwestiach mówić jednym głosem i to jest przesłanie, które płynie z Powstania Warszawskiego - zaznaczył Trzaskowski.

Podkreślił, że hasłem tegorocznych obchodów jest zdanie "Miłość trwa wiecznie". "Tej miłości w powstaniu było bardzo dużo i to jest coś niezwykłego, bo to pokazuje, że z jednej strony była walka a z drugiej toczyło się normalne życie - na tyle na ile mogło się toczyć" - powiedział prezydent Warszawy.

- Zawsze jak rozmawiam z powstańcami mówią mi, że te 63 dni to były najbardziej intensywne dni w ich życiu, kiedy każde uczucie było spotęgowane. Spotęgowane dlatego, że wszystko działo się w cieniu śmierci - wskazał.

Jak powiedział, uczucia miłości, patriotyzmu, koleżeńskości, przyjaźni, solidarności, opiekuńczości - to są te wartości, które podczas obchodów Powstania Warszawskiego czujemy tak mocno. "Zawsze będziemy pamiętali o Powstaniu, zawsze będziemy pamiętali o was" - zadeklarował prezydent Warszawy.

Powstanie Warszawskie tworzy wspólnotę. Jan Ołdakowski o rocznicy powstania i nowej roli Muzeum
Sonda
Czy ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego powinien płonąć przez 63 dni w czasie obchodów?