Druga tura wyborów: Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?
Osoby, które chcą wziąć udział w drugiej turze wyborów prezydenckich i zagłosować w innym miejscu niż w pierwszej turze, mogą od poniedziałku składać wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Termin na złożenie wniosku upływa 29 maja.
Zaświadczenie o prawie do głosowania jest potrzebne, jeśli w drugiej turze wyborów chcesz zagłosować w innej komisji obwodowej niż w pierwszej turze. Osoby, które złożyły wniosek o zaświadczenie przed pierwszą turą, otrzymały od razu dwa dokumenty – na pierwsze i drugie głosowanie.
Gdzie i kiedy złożyć wniosek?
Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Termin na złożenie wniosku upływa 29 maja. Wniosek należy złożyć w formie papierowej, opatrzony własnoręcznym podpisem.
Zaświadczenie odbiera się "od ręki" – osobiście lub przez osobę pisemnie upoważnioną. W przypadku upoważnienia, wnioskujący musi sporządzić zarówno wniosek o wydanie zaświadczenia, jak i upoważnienie.
Głosowanie za granicą
Osoby, które w pierwszej turze głosowały w swoim obwodzie w kraju, a w drugiej turze będą przebywać za granicą, mogą złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców u właściwego terytorialnie konsula. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie ewybory.msz.gov.pl. Alternatywnie, można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnym urzędzie gminy.
Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) wydała wytyczne dla komisji obwodowych, w których zaznaczono, że - "komisja szczególnie starannie sprawdza, czy przedstawiane przez wyborców zaświadczenia o prawie do głosowania dotyczą ponownego głosowania".
Utrata zaświadczenia
PKW podkreśla, że zaświadczenie o prawie do głosowania wydawane jest tylko raz. W przypadku zgubienia, zniszczenia lub kradzieży zaświadczenia, wyborca nie będzie mógł zagłosować, nawet w miejscu zamieszkania, ponieważ zostanie skreślony ze spisu wyborców.
Obwodowa komisja wyborcza ma obowiązek sprawdzić, czy wyborca przedstawia oryginał zaświadczenia, czyli czy ma ono hologram z nadrukiem "PRP 2025", którym są te zaświadczenia zabezpieczone.
Fałszowanie zaświadczeń
PKW przypomina, że nieprawdziwe są informacje o możliwości uzyskania więcej niż jednego zaświadczenia o prawie do głosowania. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, podrabianie, przerabianie i używanie fałszywego dokumentu jako autentycznego jest przestępstwem przeciwko wyborom.