Przez drożyznę Polacy nie odżywiają się zgodnie z zaleceniami specjalistów! – Już nie kupuję warzyw, bo mnie na nie nie stać – mówi nam Antoni Roszko (70 l.), emeryt z Białegostoku. Kilogram pospolitej pietruszki kosztuje obecnie ok. 17 zł, a w niektórych miejscach ceny przekraczają nawet 20 zł! Dla przykładu kilogram schabu to średnio niecałe 15 zł za kilogram.
ZOBACZ TEŻ: Oto grillowa drożyzna. Ceny wystrzeliły w górę!
– Z jednej strony na te ceny mają wpływ susze i wzrost kosztów pracy. Z drugiej – działania spekulantów, czy to na poziomie europejskim, czy nawet lokalnie – bazarów zaopatrywanych przez jakąś grupę producentów. Zawsze gdy mamy do czynienia z tendencjami zwyżkowymi cen, spekulanci próbują to wykorzystać
– zauważa Marek Zuber (47 l.), ekonomista.
Jeszcze droższe są owoce. Importowane maliny, czereśnie czy borówki na bazarach osiągają zawrotne ceny kilkudziesięciu złotych za kilogram! Drogie są pierwsze polskie truskawki i wszystko wskazuje na to, że takimi pozostaną w szczycie sezonu.
– Te pierwsze truskawki pochodzą spod osłon. To bardzo droga technologia produkcji, więc siłą rzeczy i owoce są drogie. Na dodatek mieliśmy do czynienia z przymrozkami, które opóźniły zbiory, dlatego truskawek jest mało i będą drogie. Należy uważać na nieuczciwych handlarzy na bazarach. Wiedzą oni, że klienci preferują polskie owoce, więc ci pośrednicy próbują sprzedawać importowane jako polskie, oczywiście po zawyżonych cenach – przestrzega Mirosław Maliszewski (51 l.), prezes Związku Sadowników RP.
Dzieci w Polsce jedzą za mało warzyw! Kiedy wprowadzać je do diety dziecka?
Antoni Roszko (70 l.), emerytowany ślusarz z Białegostoku: – W tym roku ceny warzyw strasznie poszły w górę, zresztą nie tylko warzyw. Niektóre kosztują już tyle, że ich po prostu nie kupuję, bo mnie na nie nie stać. I boję się, że już tak zostanie. Na szczęście mam własny ogródek, więc jest i zdrowiej, i taniej.
Dietetyczka Anna Olszewska z Poradni Odchudzania i Odżywiania Dietopraktyka w Białymstoku:
Owoce i warzywa są potrzebne
Warzywa i owoce stanowią ważny element zbilansowanej diety, dlatego znajdują się w podstawie piramidy żywieniowej. Przede wszystkim są źródłem cennych witamin, minerałów i błonnika pokarmowego, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najwięcej składników odżywczych dostarczą nam te jedzone na surowo. Warto więc w ciągu dnia spożyć 5 porcji warzyw i 2 porcje owoców.
Szaleńcze ceny na targowiskach
Marchew – 3,60 zł
Cebula – 4,50 zł
Pietruszka – 17 zł
Ziemniaki młode – 6 zł
Ziemniaki zeszłoroczne – 3,49 zł
Kapusta – 8,49 zł
Truskawki – 17 zł
Borówki – 40 zł
Maliny – 40 zł
Czereśnie – 50 zł