Wszystkich Świętych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Największy cmentarz w Polsce w dniu Wszystkich Świętych

Skromne obchody Wszystkich Świętych

Drożyzna dotarła na cmentarze. Wiązanka kosztuje 130 zł, a znicze są po 50 zł za sztukę!

Inflacja nie oszczędza lampek, kwiatów i wszystkiego, czym będziemy we Wszystkich Świętych dekorować groby naszych bliskich. Trudno będzie w tym roku o wiązankę za mniej niż 100 zł oraz o znicze tańsze niż po 5 zł. – To niestety nie koniec podwyżek cen – zapowiada Mateusz Kwietniewski z firmy Agmo, która zajmuje się produkcją zniczy.

Drożyzna dotarła na cmentarze

Inflacja we wrześniu wyniosła 17,2 proc., ale ekonomiści ostrzegają, że szczyt drożyzny jest jeszcze przed nami. Kryzys cenowy nie ominie osób, które tradycyjnie wybierają się 1 listopada na groby.

– Za doniczkę małych kwiatków zapłaciłam 20 zł, a w zeszłym roku kosztowały 9 zł. Zbliżające się święto zmarłych będzie dużym wyzwaniem finansowym dla nas, emerytów – żali się Elżbieta Bielecka (73 l.) z Siedlec. - Ja już zadaję sobie pytanie, czy kupić wiązanki na groby bliskich, czy pieniądze te przeznaczyć na własne potrzeby - dodaje seniorka.

Trzynasta emerytura 2023. Emerycie, tyle wyniesie trzynastka: 1445,48 zł

Drogie szkło na znicze przez wysokie ceny gazu

Drogie są kwiaty, ale też wiązanki, bo żeby mieć w czym wybierać, trzeba wydać co najmniej 100 zł za sztukę. Inflację widać też w cenach światełek. – Znicze i wkłady do nich zdrożały w ciągu roku od 30 do 50 proc. – informuje Mateusz Kwietniewski, dyrektor w kieleckiej firmie Agmo, która zajmuje się produkcją zniczy. – Podwyżki wynikają ze wzrostu stawek za prąd i gaz, płaconych przez huty szkła – tłumaczy.

Przedświąteczna drożyzna. Znicze w supermarketach droższe o 40 proc!

Na wysokie ceny zniczy wpływa też większe niż rok temu zapotrzebowanie na nie: wiele osób słyszało, że huty mają problemy, więc już od wakacji kupują znicze. Dodatkowo na drożyznę wpłynęła konieczność zakupu parafiny z nowych źródeł, bo dotychczasowe dostawy pochodziły z Rosji. Odkąd Rosja napadła na Ukrainę, dostawy wielu surowców z tego kraju zostały wstrzymane.

Przykładowe ceny światełek i kwiatów - tabela:

PRODUKT Cena w roku 2021 Cena w tym roku
Znicz zalewany kula 150 g 3,49 zł 4,69 zł
Znicz okrągły 200 g 10,99 zł 15,00 zł
Znicz lampion 40 cm 39,99 zł 50 zł
Znicz Caritas 5,99 zł 8,99 zł
Wkład parafinowy 250 g 2,99 zł 3,89 zł
Chryzantema listopadowa 35 cm 19,99 zł 28 zł
Wiązanka ze sztucznych róż 89 zł 129,99 zł

K.RABENDA: WĘGIEL ZA 2 TYSIĄCE PLN? ZA KILKA TYGODNI
Sonda
Wszystkich Świętych i Zaduszki - wybierasz się na cmentarze?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany