Radio Plus: - Minister Michał Dworczyk odpowiedzialny za program szczepień od wielu tygodni mówi, że możemy szczepić 4 mln osób miesięcznie. Tym czasem premier mówi o 10 mln. To jakiś lapsus, coś się zmieniło?
Prof. Norbert Maliszewski: - Tak naprawdę możliwości tego systemu są bardzo duże. W zależności od tego, jaka będzie dostępność szczepionki, można stworzyć system na owe 10 mln szczepień. W tym momencie system dotyczy mniej więcej przepustowości 4 milionów, bo większa nie jest w tej chwili potrzebna. W tym momencie mamy trzy kanały dystrybucji, a możemy stworzyć cztery. Jeżeli policzy się, jaka jest przepustowość takiego kanału dystrybucji w postaci punktów populacyjnych szczepień, jest tam przewaga przychodni, POZ-ów, więc jeżeli się pomnoży 6 tys. taki punktów przez 60 szczepień dziennie, co powiedzmy dla takiego małego punktu nie jest dużym problemem, mamy już ogromną liczbę.
- Jak zapowiadany przez premier Nowy Ład ma się do krajowego planu odbudowy, czyli dokumentu wymaganego przez Unię Europejską, by dostać pieniądze z instrumentu na rzecz odbudowy? Premier mówi o czymś, co i tak Unia od nas wymaga?
- Nowy Ład jest znacznie szerszą ofertą programową. Zawiera zmiany dotyczące różnych dziedzin życia Polaków. Jest odpowiedzią na wyzwania, które pojawią się po pandemii i nie należy utożsamiać tych dwóch kwestii. Owszem, część programu, który jest przewidziany w KPO będzie elementem Nowego Ładu, ale to jest szersza oferta programowa. O szczegółach będzie jednak opowiadać pan premier.
- Może warto przed przedstawieniem Nowego Ładu rozliczyć się z tego, co premier mówił już prawie 4 lata, czyli ze Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju?
- Z analiz, które prowadzimy, 2/3 zaplanowanych projektów zostało zrealizowane właśnie w ramach owej strategii. Natomiast niektórzy przywołują fragment tej strategii czyli projekty flagowe. Część z nich jest w trakcie realizacji, ale dużo programów zostało już zrealizowane. To choćby digitalizacja usług publicznych.
- Wracając jeszcze do Nowego Ładu. Czy pojawią się tam też jakieś propozycje socjalne, które poprawią życie Polaków tu i teraz?
- Namawia mnie pan do ujawniania szczegółów. Na poziomie ogólnym trzeba powiedzieć, że pierwsza kadencja rządów Zjednoczonej Prawicy była poświęcona przede wszystkim wyrównaniu pewnych niesprawiedliwości. Była to realizacja różnego rodzaju programów społecznych. Natomiast Nowy Ład na pewno będzie kontynuacją takiej wrażliwości społecznej, ale pojawi się większy nacisk na programy rozwojowe, czyli rozwiązanie różnego rodzaju problemów, które obserwujemy teraz w trakcie chociażby pandemii. Bo to jest taki punkt zwrotny.
- A jakiś jeden przykład?
- Kwestia zmian w opiece zdrowotnej, dalsze rewolucje jeśli chodzi o digitalizację usług, zmiany dotyczące pracy, dotyczące osób młodych. Tych obszarów, które tutaj zostały przeanalizowane, zdiagnozowane, gdzie widzimy potrzebę intensywnych prac, jest dużo.
Rozmawiał Jacek Prusinowski