Donald Tusk w Sejmie NA ŻYWO. PADŁY KOLEJNE OBIETNICE! "Będzie więcej pieniędzy na emerytury i renty"

2014-08-27 14:12

Premier Donald Tusk przedstawił w Sejmie informacje na temat planów rządu na najbliższe miesiące. Najważniejsze wątki jego wystąpienia to kondycja polskie gospodarki oraz kwestie związane z możliwością przeznaczenia większych finansów na świadczenia takie jak renty czy emerytury.Opozycja ma również nadzieję, że premier Donald Tusk odniesie się do śledztwa w sprawie afery podsłuchowej. Po wystąpieniu premiera zaplanowano wystąpienia szefów wszystkich resortów.

>>> ODŚWIEŻ (F5) ABY ZOBACZYĆ NOWE INFORMACJE <<<

***
Radosław Sikorski również podniósł kwestię dramatycznej sytuacji na Ukrainie. - Stawką ostatnich wydarzeń jest cywilizacyjna zmiana Ukrainy - powiedział minister spraw zagranicznych.

Następnie szef resortu spraw zagranicznych nawiązał do szczytu NATO, który odbędzie się już 4-5 wrześnie w Walii. Podobnie jak premier Donald Tusk, Sikorski zapowiedział, że podniesiona zostanie kwestia obecności sojuszu na wschodzie Europy.

- Spodziewam się dużej sojuszniczej inicjatywy ws. naszego regionu – zapowiedział Sikorski.

***
Na mównicę wszedł Bartłomiej Sienkiewicz. Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zapowiedział, że jego resort ma zamiar wdrożyć program technicznego wsparcia, ochrony i monitorowania granicy. Następnie minister zapewnił, że wciąż jednym z głównych problemów, którym będzie zajmowało się jego ministerstwo będzie kwestia bezpieczeństwa na drogach.

- Te wakacje były najbezpieczniejsze od kilkunastu lat. W sierpniu mamy spadek wypadków drogowych o ponad 600 incydentów – zaznaczył Sienkiewicz.

Bartosz Sienkiewicz nie odniósł się do kwestii śledztwa ws. afery podsłuchowej. 

***
Jednym z najbardziej wyczekiwanych wystąpień było przemówienie Marka Sawickiego. Minister Rolnictwa odniósł się między innymi do embarga nałożonego na Polskę przez Rosję. Sawicki zapewnił, że jego resort zajmie się rekompensatami dla polskich producentów. Minister poruszył również problem afrykańskiego pomoru świń, który mocno uderzył w polskich eksporterów mięsa. - Zajmiemy się przede wszystkim zwalczaniem skutków afrykańskiego pomoru świń - zapowiedział szef resortu rolnictwa.

***
Minister pracy i polityki, Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział następnie, że jego resort pracuje nad wprowadzeniem zmian w Kodeksie Pracy.

***
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska odniosła się do kwestii ukraińskiej z punktu widzenia edukacji. Zapowiedziała wprowadzenie programu stypendiów dla Ukraińców. Jak stwierdziła ma to być „polski Erasmus dla Ukrainy", czyli projekt wymiany między uczelniami.

***
Następnie na mównicy pojawiła się Joanna Kluzik-Rostkowska. Minister edukacji podniosła kwestię przemocy w szkołach. Wytłumaczyła, że często nauczyciele nie chcą poruszać tego problemu, gdyż sami nie mają odpowiedniego wsparcia. W związku z tym jej ministerstwo opracowała „solidny pakiet wsparcia" dla... nauczycieli.

***
Następny głos zabrał minister sprawiedliwości, Marek Biernacki, który poinformował o planach swojego resortu na najbliższe miesiące. Po nim wystąpił minister sportu Andrzej Biernat.

***
Minister Skarbu Włodzimierz Karpiński poinformował, że spółki skarbu państwa zainwestują w pozyskiwanie nowych źródeł energii. - Przygotowaliśmy ustawę, która uprości procedury – powiedział minister. Na inwestycje przeznaczone zostanie 5 mld zł.

***

Następnie głos na mównicy zabrał Bartosz Arłukowicz. Minister zdrowia przedstawił pięć kluczowych sektorów działań ministerstwa zdrowia.

***
Janusz Piechociński stwierdził, że „ Najważniejsze jest utrzymywanie i pozyskiwanie rynków zbytu". Jak dodał, istotną kwestią jest utrzymanie atrakcyjności polskiej gospodarki dla międzynarodowych rynków.

***
Donald Tusk zakończył przemówienie. Miejsce na mównicy zajął wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

***
Na samym końcu Tusk odniósł się do kwestii afery podsłuchowej. We wrześniu przez Bartłomieja Sienkiewicza mają zostać przedstawione szczegółowe informacje na temat afery. Następnie jak stwierdził – on sam podejmie dalsze decyzje.

***
Premier poinformował również, że zarówno NATO jak i polskie służby wywiadowcze potwierdzają, że na Ukrainie walczą regularne jednostki wojskowe armii rosyjskiej.

***
- Musimy uzyskać maksymalny wpływ Polski na instytucje europejskie – powiedział Donald Tusk po czym dodał, że rząd będzie starać się o większą obecność NATO na Wschodzie – w tym także w Polsce.

***
Następnie Tusk odniósł się do sytuacji na Ukrainie. Podkreślił, że to niezwykle ważna kwestia z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski.

***
Bardzo chcielibyśmy, aby polska rodzina miała większe możliwości finansowe z tego tytułu, że posiada dzieci. Dlatego zaproponujemy umożliwienie każdej polskiej rodzinie, która posiada dzieci, pewne wykorzystanie ulg na dzieci - dodał premier. 

***

Tusk zapowiada też, że jego rząd podejmie kolejne działania, które będą wspierały rodziny wychowujące dzieci.

**
*

Tusk podkreślił następnie, że zdaje sobie sprawę z tego iż „każdy chciałby dać więcej", jednak rząd nie może przekroczyć granicy bezpieczeństwa finansowego państwa.

Zobacz też: Tusk UCIEKNIE DO BRUKSELI przed porażką z Kaczyńskim? Dogadał sie z Davidem Cameronem

***
- Proponujemy, aby kwotę globalną zwiększyć dwukrotnie - mówi premier. Następnie dodał, że w takim wypadku minimalny wzrost świadczenia emerytalnego i rentowego wyniósłby 36 zł.

***
- Rząd zastanawia się, czy możliwa jest zmiana waloryzacji emerytur i rent w 2015 r. w podwójnym wymiarze. Chcemy zachować konstytucyjne reguły waloryzacji, ale jednocześnie zwiększyć jej wymiar – mówił Tusk. 

***
Na początku swojego wystąpienie premier Donald Tusk zapowiedział, że w dzisiejszym wystąpieniu odniesie się do „dwóch kluczowych priorytetów", które przyjął rząd. Pierwszym z nich jest kwestia kondycji gospodarczej Polski, która jak zauważył premier ma bezpośredni wpływ na między innymi świadczenia socjalne.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Zobacz również wywiad z generałem
Stanisławem Koziejem. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego był gościem Sławomira Jastrzębowskiego w programie "Więc jak?". Generał komentował konflikt rosyjsko - ukraiński, który rozgrywa się tuż za granicami naszego kraju. Generał mówił m.in. czy Polska może liczyć na NATO w razie ataku, jaki jest stan polskiej armii oraz czy Zachód pobłaża Rosji. Oglądaj wywiady redaktora naczelnego Super Expressu w SuperExpress.tv oraz na antenie Superstacji!