Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w zaproszeniu przesłanym do uczestników szczytu podkreślił, że Unia Europejska stoi "w obliczu kluczowego momentu" trwającej trzeci rok rosyjskiej agresji na Ukrainę.
- Naszym najważniejszym zadaniem jest szybkie dostarczenie Ukrainie pomocy wojskowej oraz - w oparciu o niedawne inicjatywy, takie jak czeska - przyspieszenie zamówień i dostaw amunicji na Ukrainę. Rada Europejska będzie okazją do wzmocnienia i przyspieszenia tych wysiłków"- napisał Michel.
W lutym Czechy zaproponowały wspólne sfinansowanie szybkiego zakupu amunicji dla Ukrainy w krajach spoza UE. Do inicjatywy dołączają kolejne kraje.
Michel podkreślił też, że Unia musi skoncentrować się na skutecznym wdrażaniu i egzekwowaniu sankcji wobec Rosji, a także kontynuować wysiłki na rzecz wykorzystania nadzwyczajnych zysków z zamrożonych w Europie aktywów rosyjskich.
- Przez dziesięciolecia Europa nie inwestowała wystarczająco dużo w swoje bezpieczeństwo i obronę. Teraz, gdy stoimy w obliczu największego zagrożenia bezpieczeństwa od czasów II wojny światowej, najwyższy czas podjąć radykalne i konkretne kroki, aby być gotowym do obrony i wprowadzić gospodarkę UE w "tryb wojenny" - napisał.
Podkreślił, że oznacza to większe wydatki na obronność i wspólne zakupy broni.
Przywódcy UE mają też omówić Europejską strategię przemysłową w zakresie obronności oraz Europejski program na rzecz przemysłu obronnego - inicjatywy zaprezentowane wcześniej przez Komisję Europejską.
Michel podkreślił, że sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest katastrofalna; zwrócił też uwagę na konieczność zintensyfikowania wysiłków w obszarze pomocy humanitarnej dla Gazy, a także Libanu czy Syrii.
Inne tematy, które zostaną podjęte na szczycie to proces rozszerzenia Unii o Bośnię i Hercegowinę, Ukrainę i Mołdawię, kwestia wyzwań związanych z migracją do UE, a także trwające w wielu krajach Europy protesty rolników.
Liderzy biorący udział w RE spotkają się także z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą.
Na marginesie szczytu RE w czwartek zaplanowane jest również spotkanie liderów państw nordyckich, bałtyckich, Irlandii i Polski.
W piątek natomiast premier Tusk spotka się z szefami rządów państw spoza UE - Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.
Ponadto premier Tusk w czwartek rano wraz z innymi przywódcami – w tym premierem Belgii Alexandrem de Croo - weźmie udział także w Szczycie Nuklearnym organizowanym przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (IAEA); w planach planowane jest przyjęcie wspólnej deklaracji ws. rozwoju energetyki atomowej.
Liderzy będą dyskutować m.in. o wsparciu finansowym dla tej branży i sprzeciwie niektórych państw wobec rozwoju energetyki jądrowej. W nagraniu promującym szczyt przewodniczący IAEA Rafael Grossi ocenił, że bez energetyki jądrowej nie będzie możliwe odejście od paliw kopalnych i zbudowanie zeroemisyjnej gospodarki.
W naszej galerii zobaczysz, jak mieszka Donald Tusk: