Donald Tusk

i

Autor: MAREK KUDELSKI/SUPER EXPRESS

Posłuchają?

Donald Tusk stanowczo zaapelował do rolników. Prosi o jedno

2024-04-19 14:23

Premier Donald Tusk postanowił zwrócić się z apelem do rolników, którzy 18 kwietnia postanowili w ramach protestu zablokować przejścia graniczne z Ukrainą w województwie podkarpackim oraz lubelskim. Lider PO poprosił ich o jedną rzecz.

Donald Tusk zareagował na najnowszy ruch protestujących rolników. Ci postanowili w czwartek 18 kwietnia zblokować przejścia graniczne z Ukrainą w województwie podkarpackim (w Medyce i Korczowej) oraz lubelskim (w Dorohusku, Hrebbennem i Zosinie). Nie przepuszczają ciężarówek, ale samochody osobowe i autokary mogą przejeżdżać.

Jako powód wskazują import ukraińskiego zboża na polski rynek, wskazują także, że ustalenia z marca 2024 roku, jakie zostały zawarte z obecnym rządem, nie są realizowane. Przypomnijmy, że chcieli przedłużenia embarga na produkty rolne z Ukrainy regulacje relacji handlowych z naszym wschodnim sąsiadem.

Teraz do rolników zaapelował Donald Tusk. - Nie możemy przegrzewać tej sytuacji. Dzisiaj naprawdę nie możemy blokować Ukrainy na naszych przejściach. To jest po prostu wykluczone - mówił.

Premier oznajmił, że rząd jest gotowy pomóc tym, którzy są poszkodowani nie ze własnej winy wskutek wojny Ukrainy i Rosji. - Jestem przekonany, że większość rolników rozumie, że my będziemy dalej negocjować - stwierdził lider PO. - Nie sądzę, żeby ktokolwiek przyzwoity w Polsce chciał dzisiaj osłabić Ukrainę, więc na razie liczę na refleksję i na odstąpienie od tej formy protestu - dodał.

Szef rządu podkreślił, że służby państwowe będą pracować nad udrożnieniem przejść granicznych i zaznaczył, że liczy na zrozumienie. - Do tej pory rolnicy nie byli w żaden sposób źle traktowani przez policję, przez służby państwowe. Chcę to utrzymać - oznajmił.

W naszej galerii zobaczysz, jak mieszka Donald Tusk:

Sonda
Czy popierasz strajk rolników?
Konflikt dot. aborcji nigdy się nie skończy?!