Polder Roztoki

i

Autor: WODY.GOV.PL Polder Roztoki

Dobre wieści! Budowa zbiornika przeciwpowodziowego zakończona

2021-10-28 10:16

Polder Roztoki to jeden z 4 zbiorników budowanych na Ziemi Kłodzkiej dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Z okazji zakończenia budowy polderu, czyli suchego zbiornika przeciwpowodziowego, w Roztokach zorganizowana została konferencja prasowa, z udziałem m.in. Michała Dworczyka. Szef KPRM powiedział: - Dziękuję Wodom Polskim za działania na rzecz zwiększania bezpieczeństwa Polaków.

Michał Dworczyk obecny na konferencji dodał: - Cieszy mnie, że to kolejne takie działanie w ostatnich latach, które poprawia jakość życia mieszkańców regionu. Zadowolenia z zakończenia prac nie krył też starosta Kłodzki Maciej Awiżeń: - Cieszę się, że zwiększamy bezpieczeństwo Kotliny Kłodzkiej. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do budowy tego polderu. Mam nadzieję, że w bliskiej przyszłości doczekamy się kolejnych inwestycji dla zapewnienia ochrony przeciwpowodziowej, które są bardzo oczekiwane przez lokalnych mieszkańców. Dlaczego akurat tam zdecydowano się na na budowę zbiornika przeciwpowodziowego? Wystarczy wspomnieć, że w 1997 roku tereny te nawiedziła tragiczna w skutkach powódź. Ziemia Kłodzka, z racji swojego położenia, jest rejonem szczególnie narażonym na powodzie. Wspomniana inwestycja była realizowana w latach 2018-2021, prace budowlane trwały 3,5 roku. Wody Polskie na Ziemi Kłodzkiej realizują obecnie inwestycje o łącznej wartości 1 mld zł. Biorący udział w wydarzeniu  Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podkreślał znaczenie zrealizowanej inwestycji: - Jestem dumny, że to pierwsza inwestycja Wód Polskich, którą realizowały w całości od początku swojego istnienia. Obiekt zwiększy ochronę przeciwpowodziową mieszkańców Ziemi Kłodzkiej - podkreślił. 

To jednak nie wszystko, bo szykowane są kolejne prace. Został też oficjalnie otwarty nowy projekt "Wdrażanie planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły na przykładzie zlewni Pilicy". Wartość projektu to 74 mln zł. Pilica jest lewym dopływem Wisły, do której uchodzi w 474,52 km (powyżej miejscowości Mniszew). Projekt jest także gwarantem wsparcia dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w działaniach mających ograniczyć presję komunalną związaną z nieefektywnym zarzadzaniem gospodarką ściekową na obszarach wiejskich. Rolnicy otrzymają wsparcie we wdrażaniu nowych rozwiązań ekologicznych dla zmiany praktyk rolniczych w celu ograniczenia zanieczyszczania środowiska i zwiększania retencji wód w zlewni rolniczych.

Sonda
Czy dbasz o środowisko?
Express Biedrzyckiej - Andrzej Rozenek: Morawiecki dostał pstryczek w nos od Kaczyńskiego
Nasi Partnerzy polecają