gazety.

i

Autor: Shutterstock

Dlaczego znane dzienniki mają dziś puste pierwsze strony? Odpowiedź zadziwia

2018-09-11 10:22

Wielu Polaków przychodząc dziś rano do kiosków po prasę, mogło się solidnie zdziwić. Powód? Pierwsze strony wielu gazet ("Rzeczpospolitej", "Dziennika Gazety Prawnej", "Pulsu Biznesu" oraz "Parkietu") są... puste. Zdecydowały się na taki krok, bo tym samym chcą zwrócić uwagę na potrzebę przyjęcia prawa, które chroniłoby dziennikarzy i wydawców przed wykorzystywaniem ich treści przez cyfrowych gigantów.

Ów gazety opublikowały dziś specjalny list otwarty do Parlamentu Europejskiego, w którym apelują o przyjęcie prawa, mającego chronić ich interesy. "12 września przyszłość europejskiej prasy znajdzie się w Państwa rękach. Nakłaniamy Państwa do głosowania za wprowadzeniem prawa pokrewnego dla wydawców publikacji prasowych zgodnie z zapisami Artykułu 11 wniosku w sprawie dyrektywy o prawach autorskich" -czytamy w ich liście otwartym.

"Główni amerykańscy gracze technologiczni eksploatują nieodpłatnie treści prasowe oraz umacniają swoją dominującą pozycję na rynku reklam cyfrowych, którzy kontrolują w ponad 70 proc. jego wartości i w 100 proc., jeśli chodzi o wzrost. Przychody czerpane z wykorzystywania treści prasowych muszą trafiać do tych, którzy je finansują i tworzą. Taki jest główny cel prawa pokrewnego, które będzie chronić inwestycje wszystkich wydawnictw prasowych, zarówno tych dużych, jak i tych małych, oraz uzupełniać ochronę prawami autorskimi dziennikarzy. Pomoże ono przywrócić równowagę między prasą a globalnymi platformami cyfrowymi (…) Wobec braku prawa pokrewnego obserwujemy ogólne zubożenie, jeśli chodzi o produkcję i rozpowszechnianie wysokiej jakości informacji, a w konsekwencji mnożenie się fałszywych wiadomości” - piszą dalej nadawcy listu.

- Anachroniczne przepisy sprzed lat preferują amerykańskich gigantów internetowych i rodzime firmy, których model biznesowy polega na bezpłatnym korzystaniu z naszych treści. Nie mając efektywnych instrumentów walki o ochronę swych praw, musimy redukować liczbę kolumn naszych gazet i zwalniać dziennikarzy – tłumaczy naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota, cytowany przez Wirtualne Media. "Symboliczną białą pierwszą stroną chcemy zwrócić Państwa uwagę na problem żerowania na treściach dziennikarskich przez cyfrowych gigantów" – tak zaś Dziennik Gazeta Prawna tłumaczy swą pustą okładkę.