Trzaskowski; Duda

i

Autor: Michal Dyjuk/AP; Marek Kudelski/Super Express

To był błąd?

Debata Trzaskowski-Duda. Prezydent Warszawy o byku

2023-05-11 12:44

Wybory prezydenckie 2020 odbywały się w niecodziennych okolicznościach: przez pandemię koronawirusa trzeba było przesunąć pierwotny termin, a Platforma Obywatelska zmieniła wówczas Małgorzatę Kidawę-Błońską na Rafała Trzaskowskiego. I o mały włos prezydent Warszawy nie pokonał wówczas Andrzeja Dudy. Teraz wiceszef PO wrócił do tamtej kampanii wyborczej.

W 2020 roku sytuacja była bardzo niecodzienna. Ze względu na epidemię koronawirusa najpierw próbowano zorganizować wybory kopertowe, a gdy to nie doszło do skutku zdecydowano się przesunąć pierwszą turę wyborów prezydenckich. W międzyczasie Platforma Obywatelska zdecydowała się wymienić Małgorzatę Kidawę-Błońską na Rafała Trzaskowskiego. Od tego momentu jasne się stało, że o Pałac Prezydencki bój stoczą urzędujący prezydent oraz prezydent Warszawy. Ostatecznie zwyciężył Andrzej Duda, który zdobył nieco ponad 400 tysięcy głosów więcej. Do dziś wielu ekspertów uważa, że Rafał Trzaskowski popełnił błąd nie biorąc udziału w debacie w Końskich. Dziś o tamtą sytuację Rafał Trzaskowski był pytany w Radiu ZET. - Może trzeba było chwycić byka za rogi - ocenił. Zaznaczył jednak, że uczestniczył w pierwszej debacie z urzędującym prezydentem. - Brałem udział w debacie z prezydentem Dudą. Pytanie, czy my zawsze mamy się zgadzać na to, że dyktować warunki będzie pisowska propaganda. Była pierwsza debata w TVP - przyszedłem - przypomniał.

Najbliższe wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w 2025 roku. Wiadome jest, że nie będzie mógł w nich wziąć udziału Andrzej Duda, któremu skończy się wówczas druga kadencja. 

W naszej galerii możesz zobaczyć, jak Andrzej Duda szusuje na nartach

Sonda
Czy Andrzej Duda powinien zarabiać więcej?
Mellina - Aleksander Kwaśniewski: "Andrzej Duda ws. Ukrainy zachowuje się absolutnie właściwie"