Debata przedwyborcza Super Expressu 24.09.2023

i

Autor: Piotr Grzybowski/SUPER EXPRESS

Zapraszamy do relacji

Gorąca debata Super Expressu "Najważniejsze wybory" [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO 24.09.2023]

Witamy w relacji, którą będziemy dzisiaj prowadzić z trzeciej debaty „Super Expressu”, organizowanej pod hasłem „Najważniejsze wybory”. Tydzień temu (17 września) odbyła się debata wyłącznie kobiet. Dzisiaj (24 września) czas na Panów. W studiu Super Ekspressu spotkają się : Paweł Zalewski Trzecia Droga, Maciej Konieczny Nowa Lewica, Jerzy Michalak Bezpartyjni Samorządowcy, Jan Grabiec ​​​​​Koalicja Obywatelska, Konrad Berkowicz Konfederacja oraz Marcin Ociepa z Prawa i Sprawiedliwości. A reguły naszej debaty są twarde. Zapraszamy na do śledzenia naszej relacji na żywo!

Najważniejsze wybory. Debata - Kompilacja (24.09.2023)
Na żywo

Debata "Najważniejsze wybory" 24.09.2023

12:00

Witamy w relacji, którą będziemy dzisiaj prowadzić z trzeciej debaty „Super Expressu”, organizowanej pod hasłem „Najważniejsze wybory”. Tydzień temu (17 września) odbyła się debata wyłącznie kobiet. Dzisiaj (24 września) czas na Panów. W studiu Super Ekspressu spotkają się : Paweł Zalewski Trzecia Droga, Maciej Konieczny Nowa Lewica, Jerzy Michalak Bezpartyjni Samorządowcy, Jan Grabiec ​​​​​Koalicja Obywatelska, Konrad Berkowicz Konfederacja oraz Marcin Ociepa z PiS. A reguły naszej debaty są twarde.

13:15

Poznaj bohaterów debaty

Marcin Ociepa z Opola (PiS) ma 39 lat, a aktywnym politykiem jest od 21 lat. Obecnie jest podharcmistrzem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Prawdziwym punktem zwrotnym w politycznym życiu Marcina Ociepy było powołanie na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, odpowiedzialnego za sprawy europejskie. W tym samym roku 2018 z listy PiS, jako kandydat Porozumienia, uzyskał mandat radnego sejmiku opolskiego VI kadencji. Rok później awansował ze stanowiska podsekretarza stanu na funkcję sekretarza stanu w MPiT.

Gościem naszej debaty będzie również Paweł Zalewski reprezentujący Trzecią Drogę. Zalewski zasiadał w Sejmie aż czterech kadencji, był również europosłem. Ma za sobą współpracę z wieloma partiami, ale obecnie jest wiceprzewodniczącym partii Polska 2050 Szymona Hołowni. W nadchodzących wyborach parlamentarnych polityk wystartuje do Sejmu z okręgu nr 20 (podwarszawskiego). Jego rywalem ma być  Mariusz Błaszczak z PiS, KO reprezentuje m.in. Jan Grabiec, a numerem jeden Konfederacji jest Janusz Korwin-Mikke.

13:40

Jan Grabiec (PO) to jeden z najbliższych współpracowników Donalda Tuska, od kilku lat jest rzecznikiem Platformy Obywatelskiej. Startuje z pierwszego miejsca listy KO w okręgu podwarszawskim (nr 20). Był samorządowcem związanym z rodzinnym Legionowem (przewodniczący rady miasta, zastępca prezydenta) i wiceministrem administracji i cyfryzacji w rządzie Ewy Kopacz. Był posłem VIII i IX kadencji, pełnił funkcję szefa sejmowej komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii.

Konrad Berkowicz to "jedynka" na liście krakowskiej Konfederacji. Swoją karierę polityczną rozpoczął w 2005 roku, zostając członkiem Unii Polityki Realnej. Z listy Ligi Polskich Rodzin, w ramach Ligi Prawicy Rzeczypospolitej w 2007 roku kandydował do Sejmu i w 2009 roku do Parlamentu Europejskiego. Później pełnił funkcję wiceprezesa Kongresu Nowej Prawicy. Pracował także jako rzecznik Janusza Korwin-Mikkego w jego kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku.

14:01

Jerzy Michalak w debacie Super Ekspressu będzie reprezentował Bezpartyjnych Samorządowców. 18 września ogłosił, że startuje w wyborach do Senatu. Michalak w 2018 roku kandydował również w wyborach na prezydenta Wrocławia. Zajął wówczas czwarte miejsce, ulegając znacznie obecnemu prezydentowi, Jackowi Sutrykowi. Swoich sił próbował także w radzie miasta, jednak jego klub nie uzyskał mandatów. W styczniu 2019 został członkiem rady nadzorczej w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, a w lutym tego roku.

Maciej Konieczny poseł Lewicy wychował się na Śląsku, na górniczym osiedlu w Gliwicach. Wykształcenie zdobył na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na kierunku kulturoznawstwa ze specjalizacją "literatura i kultura popularna". Zanim został posłem t był magazynierem, ochroniarzem, sprzedawcą, aż w końcu dziennikarzem i doradcą samorządów. W 2019, kiedy uzyskał mandat poselski startując z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej otrzymując 22 262 głosy w okręgu katowickim. W Sejmie został członkiem Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

14:15

Przedsmak tego co, będzie działo się w studiu Super Ekspressu, dały już tydzień temu (17.09) podczas debaty Panie: Katarzyna Kotula z Lewicy, Katarzyna Suchańska z Bezpartyjnych Samorządowców, Urszula Nowogórska z Trzeciej Drogi, Anna Bryłka z Konfederacji, Aleksandra Gajewska z KO i Mirosława Stachowiak-Różecka z PiS. Debata była podzielona na cztery części. Najpierw panie odpowiadały na pytania dotyczące gospodarki i światopoglądu. Pierwsza z nich dotyczyła sposobów na skuteczną walkę z rosnącymi cenami i walkę o równouprawnienie kobiet, stosunku do in vitro i aborcji.

14:32

Debata była wyjątkowa gorąca. Poglądy dotyczące in vitro i aborcji wzbudziły najwięcej emocji zwłaszcza u posłanki PiS, która stwierdziła, że temat aborcji jest narzucony przez bolszewików i wstydzi się, że w sercu Europy XXI wieku jest poruszany. Nie mniejszą burzę wywołała ta część debaty, która polegała na zadawaniu pytań pomiędzy uczestnikami.

14:50

Posłanka KO zapytała przedstawicielkę PiS o podział środków w ministerstwie edukacji, czy gdyby decydowała o nim, czy byłaby to willa dla jej męża czy może coś innego?Pytanie zdenerwowało posłankę PiS, która zaczęła mówić o procesie w trybie wyborczym i chciała, by przedstawicielka KO powtórzyła, co dokładnie zarzuca jej mężowi. 

16:05

Tyn razem równiez nie zabraknie emocji! Przypominamy kolejność, w jakiej politycy będą odpowiadać na pytania:

1.       Marcin Ociepa (PiS)

2.       Maciej Konieczny (Nowa Lewica)

3.       Jan Grabiec (KO)

4.       Paweł Zalewski (Trzecia Droga)

5.       Konrad Berkowicz (Konfederacja)

6.       Jerzy Michalak (Bezpartyjni Samorządowcy)

16:42

Debatę poprawdzą doświadczeni w rozmowach z politykami ekspertami z rónych dziedzin: Kamila Biedrzycka, gospodynie "Expressu Biedrzyckiej", oraz dziennikarz działu polityka i opinie Super Expressu, prowadzący "Raport Walczaka" Tomasz Walczak. Mogliście zobaczyc ten duet w akcji w dwóch poprzednich debatach Super Expressu.

17:18

17:22

Studio już czeka na uczestników!

17:49

Już za chwilę zaczynamy!

18:00

Debata się rozpoczyna!

18:03

Padło pierwsze pytanie w debacie:- W obliczu ostatnich wypowiedzi przedstawicieli rządu polskiego i ukraińskiego, jak powinna wyglądać współpraca naszych państw zarówno w kontekście militarnym, jak i gospodarczym?

18:04

Marcin Ociepa (PiS): - Obowiązkiem każdego polityka jest kierowanie się polskimi interesami. […] Od pierwszego dnia pomagaliśmy Ukrainie, militarnie u humanitarnie.

18:06

Maciej Konieczny (Nowa Lewica): - Polska ma pełne prawo chronić własny rynek rolny, rynek pracy. […] porażką obecnego rządu jest to, nie dało się załatwić ochrony polskiego rynku w Brukseli.

18:07

Jan Grabiec (KO): - Relacje miedzy Polską a Ukrainą nie powinny wyglądać tak jak dziś. […] Okazało się, ze tranzyt nie został zorganizowany, Polska została zalana tanim zbożem z Ukrainy.

18:08

Paweł Zalewski (Trzecia Droga): - PiS nie potrafi wykorzystać ogromnego potencjału, olbrzymich instrumentów, by wpłynąć na politykę Brukseli. Trzecia Droga to zmieni, będziemy skutecznie pomagali.

18:09

Konrad Berkowicz (Konfederacja): - „Mądry poseł po szkodzie”. […] Powinniśmy się domagać się ekshumacji ofiar Wołynia czy wycofanie oskarżenia do WTO, skończyć z pomocą socjalną dla Ukraińców.

18:10

Jerzy Michalak (Bezpartyjni Samorządowcy): - Polską racją stanu jest to, by Ukraina dała odpór agresji. Nie możemy pozwolić sobie, by obrażać Polaków. Staramy się studzić emocje. Nic tak nie szkodzi wzajemnym relacjom jak duże emocje.

18:11

Kolejne pytanie w debacie: - Polska będzie potrzebować coraz więcej imigrantów, by zapełnić lukę na rynku pracy. Jak powinna wyglądać polska polityka migracyjna i kto powinien nadzorować politykę wizową?

18:12

Marcin Ociepa (PiS): - Broniliśmy polskiej granicy w przeciwieństwie do opozycji. Po wojnie jednoznacznie udzieliliśmy pomocy humanitarnej.

18:13

Maciej Konieczny (Nowa Lewica): - W polskiej polityce migracyjnej panuje bezprawie. Nie mamy rzetelnych procedur, które pomagają zweryfikować, kto przyjeżdża do naszego kraju.

18:14

Jan Grabiec (KO): - Politykę wydawania wiz powinien kontrolować premier, obecnie to MSZ. 250 tys. osób wjechało do Polski na zaproszenie PiS-u z Afryki i Azji. Tak wygląda polityka migracyjne, właściwie jej nie ma.

18:15

Paweł Zalewski (Trzecia Droga): - Afera wizowa jest tak naprawdę aferą przemytniczą. Nikt nie kontrolował tych osób. Nie ma polityki migracyjnej.

18:16

Konrad Berkowicz (Konfederacja): - Nadzór powinny pełnić te same służby, co teraz, ale wszystko powinno być transparentne, a nie jest. Z jednej strony mówicie, że bronicie granicy, a tylnymi drzwiami wpuszczać migrantów.

18:17

Jerzy Michalak (Bezpartyjni Samorządowcy): - Opowiadamy się za przyjmowaniem migrantów, jeśli będą żyć, pracować i płacić podatki w Polsce. Dopóki będzie trwać wojna polsko-polska, takiej polityki nie da się wypracować. Afera wizowa pokazuje pewną słabość państwa.

18:18

Trzecie pytanie w debacie: - Jak powinna wyglądać polska polityka w strukturach Unii Europejskiej? I jak doprowadzić do szybkiej wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy?

18:19

Marcin Ociepa (PiS): - Jako Polacy jesteśmy zakładnikami fałszywego wyboru: polexitu i utraty suwerenności. W ramach UE jest wpisana rywalizacja. Przystąpiliśmy do URE, żeby realizować interes narodowy.

18:20

Maciej Konieczny (Nowa Lewica): - Nie ma środków z KPO, bo dla PiS sądowe awantury Ziobry są ważniejsze. Równie dobrze ministrem można mianować Michniewicza. Potrzebujemy więcej Europy.

18:21

Jan Grabiec (KO): - Jeśli chodzi o KPO to nic prostszego: wystarczy zadeklarować, że będzie w Polsce praworządność. To oczywiste dla wszystkich poza PiS-em. UE jest gwarantem naszego bezpieczeństwa i dobrobytu.

18:22

Paweł Zalewski (Trzecia Droga): - Jesteśmy realistami jeśli chodzi o UE. To najlepszy instrument rozwiązywania problemów. PiS tego nie potrafi. PiS umie tylko krzyczeć na innych, ze źle robią. Trzeba wrócić do rozmowy. Rywalizacja to także kompromis.

18:24

Konrad Berkowicz (Konfederacja): - UE przekracza swoje kompetencje zapisane w traktach. Żeby móc negocjować z UE, nie można do niej podchodzić tak, że nie można z niej wyjść.

18:25

Jerzy Michalak (Bezpartyjni Samorządowcy): -Środki z KPO są potrzebne Polsce, samorządom. To nie znaczy, ze musimy iść na wszystkie ustępstwa wobec UE. Jesteśmy eurorealistami, nie euroentuzjastami.

18:25

Ostatnie pytanie w tej części debaty: - Pytanie o policję. W kolejnych sondażach policja notuje wyraźny spadek zaufania społecznego. Co zrobić, by to zaufanie odbudować?

18:26

Marcin Ociepa (PiS): - Policja jest pod atakiem polityków opozycji. Politycy opozycji domagają się bezkarności, jak Franek Sterczewski. Uderzanie w autorytet państwa jest karygodne.

18:27

Maciej Konieczny (Nowa Lewica): - Policja widzi powody tego spadku – to upolitycznienie policji. Większość policji działa na zlecenie rządu. Ludzie zaczynają identyfikować nie jako służbę chroniącą obywateli, a interes partyjny. Trzeba finansować służby.

18:28

Jan Grabiec (KO): - Zaufanie rośnie, gdy policja chroni obywateli i przestrzega prawa. Cały internet jest zbulwersowany sytuacją na A1. Kogo chronicie? Jakiego notabla?

18:30

Paweł Zalewski (Trzecia Droga): - Tuż po awanturze w Otwocku z posłanką Gajewską podszedł do mnie policjant. Mówił, ze 5 lat pracowałem w policji i jak to możliwe, ze komendantem jest człowiek, który naraża swoich pracowników na utratę zdrowia i życia? Jeśli szefostwo MSWiA nie będzie dbać o bezpieczeństwo, nic się nie zmieni.

18:31

Konrad Berkowicz (Konfederacja): - Zmusiliście policję, żeby zakazywali wyjść ludziom z domu, spotykania z bliskimi. Jak wybuchła wojna okazało się, że wirus nie jest groźny.

18:32

Jerzy Michalak (Bezpartyjni Samorządowcy): - Dopóki policja będzie wykorzystywana przez aparat władzy, dopóki będzie działać na granicy prawa, będzie tracić zaufanie. Za rządów PO także zdarzały się takie sytuacje. My uważamy, że powinna istnieć siła, która obu stronom będzie patrzeć na ręce.

18:32

Zaczyna się druga część debaty, w której politycy mogą zadawać pytania sobie nawzajem. 

18:34

Jan Grabiec (KO) w odpowiedzi na pytanie Ociepy. – Polska armia była lepsza w 2015 roku niż teraz. Fakty są takie, ze duża część uzbrojenia polskiej armii wyjechała na wschód, jak Leopardy. Polska armia jest armią, którą PiS szyje pod kątem defilad, a nie obronności.

18:36

Marcin Ociepa (PiS): - Prowadzenie podmiotowej polityki jest czasochłonne, bo jest się atakowanym przez inne siły. Państwo wyłamujecie się z konsensusu. Nie jesteśmy rządem aniołów, mogę przeprosić za błędy. Większość to wymysły opozycji.

18:39

Marcin Ociepa (PiS) o aferze wizowej: - Wprowadzacie opinię publiczną w błąd. Czymś innym jest pozwolenie na pracę, czymś innym wiza. Jeżeli pojawiły się jakieś nieprawidłowości, jest reakcja naszych służb, prokuratury.

18:41

Marcin Ociepa (PiS): - Z całą pewnością musimy strzec naszego rynku pracy, kierując się interesem Polski.

18:44

Marcin Ociepa (PiS) dostał pluszowego misia od Konrada Berkowicza. : - Wręczanie rosyjskiego niedźwiedzia przez polityka Konfederacji jest bardzo znaczące.

18:46

Jan Grabiec (KO): - Imigranci przechodzą przez płot na granicy, racje żywnościowe dla żołnierzy są jak w szpitalach. […] Musimy współpracować z Unią, aby zatrzymać szlaki migracyjne. Tusk zatrzymał migrację w Turcji.

18:48

Paweł Zalewski (Trzecia Droga): - Mamy do czynienia z wielka kampanią PiS-u wokół filmu „Zielona granica”. Chcą wykorzystać ten film do dzielenia Polaków. Polacy będą bezpieczni, gdy nie będą tak bardzo podzieleni jak wy chcecie.

18:50

Konrad Berkowicz (Konfederacja): - Korwin-Mikke kieruje się twardym rozumem, a nie sentymentami.

18:52

Marcin Ociepa (PiS): - Referendum jest istotnym testem dla całej klasy politycznej. Atakując referendum pokazuje, jaki macie stosunek do obywateli, boicie się ich opinii. Gdyby PO rządziło, nie byłoby żadnej bariery na granicy z Białorusią.

18:54

Konrad Berkowicz (Konfederacja): - TK orzekło, że aborcja jest legalna w przypadku ciąży z gwałtu lub gdy zagraża życiu matki. Zgadzam się z tymi postulatami.

18:56

Jan Grabiec (KO): - Tusk zlikwidował inflację, spadła poniżej zera. Dziś widzimy, jak drożyzna jest dotkliwa. VAT miał być zwiększony tylko 2016 roku. To PiS utrzymał podwyższony VAT dłużej.

18:58

Marcin Ociepa (PiS): - Ciągle jest możliwy tranzyt ukraińskiego zboża. Jeżeli możemy pomóc w eksportacji na trzecie rynki, pomożemy. Najważniejszy jest interes polskiego rolnika, polskiego obywatela.

18:59

Jan Grabiec (KO): - Każdy samorządowiec chce mieć jednostką militarną na swoim terenie.

19:02

Jan Grabiec (KO): - Nie można przekroczyć pewnych granic. Nie będziemy tworzyć żadnych porozumień politycznych z Konfederacją.

19:04

Marcin Ociepa (PiS): - Europa zmaga się z kryzysem migracyjnym, bo KE dopuściła do otwarcia granic. PO jest odpowiedzialne za tę decyzję. Atakowaliście tych, którzy strzegą granic.

19:07

Jerzy Michalak (Bezpartyjni Samorządowcy): - Co do szpitala covidowego, śledztwo nie toczy się „przeciwko” tylko „w sprawie” Pan Bluj był wykonawcą poleceń wojewody.

19:09

Paweł Zalewski (Trzecia Droga): - Jesteśmy partią realistyczną i racjonalną. Jestem politykiem, który ma kręgosłup i nie opuszcza swoich poglądów. Konfederacja pomaga PiS-owi.

19:11

Paweł Zalewski (Trzecia Droga): - Zimoch jest fantastycznym człowiekiem, jego przyjaźń to dla mnie zaszczyt. Dał się poznać jako fantastyczny społecznik, reagował na każde pytanie i prośbę o interwencję.

19:12

Zaczyna się część z pytaniami od widzów.

19:13

Czy wasza partia jest za obniżaniem podatków, a jeśli tak, to jakich?

19:13

Marcin Ociepa (PiS): - Tak, udowodniliśmy to obniżając PIT czy likwidując PIT dla młodych. Dla nas było ważne, by realizować postulaty polityki społecznej.

19:14

Co z nakładami na wojsko? Czeka nas dalsza modernizacja, czy może zostanie zatrzymana na obecnym etapie, a pieniądze skierowane w inne sektory? 

19:15

Maciej Konieczny (Nowa Lewica): - Wobec zagrożenia ze strony Rosji jest konieczna modernizacja polskiej armii. Mrzonki o 00 tys. armii bez wprowadzenia przymusowego poboru jest nieracjonalne.

19:16

Czy Pana partia ma pomysł na aktywizację osób z niepełnosprawnościami oraz integrację ich w społeczeństwie? Jeśli tak, to w jaki sposób?

19:17

Jan Grabiec (KO): - Chcemy, by renta socjalna nie zamykała drzwi do pracy. Na spotkaniach z Tuskiem jest mnóstwo osób niepełnosprawnych.

19:17

Czy jest Pan/Pani za świadczeniami emerytalnymi dla ukraińców na podstawie meldunku oraz wpłaceniem jednej składki z tytułu pracy?

19:18

Paweł Zalewski (Trzecia Droga): - Chcę oddzielić składki Polaków od składek społecznych dla obcokrajowców. 70 proc. Ukraińców w Polsce pracuje, to bardzo ważne. Powinniśmy stworzyć system, który rozdziela te kwestie.

19:18

Co zrobić by skrócić czas oczekiwania na rozprawy sądowe? Znam osobiście przypadek, gdzie mój znajomy czekał 3 lata na rozwód, a sprawa sądowa z ZUSem ciągnie się ponad rok.

19:20

Konrad Berkowicz (Konfederacja): - Trzeba oddzielić prokuraturę od Ministerstwa Sprawiedliwości. Są braki kadrowe w sądach.

19:20

Co Pana partia zamierza zrobić, aby ceny mieszkań były niższe, by zwykli, uczciwie pracujący ludzie mieli szansę na zakup własnego M? Bo obecne propozycje kredytów 2 lub 0% raczej zwiększą te ceny...

19:21

Jerzy Michalak (Bezpartyjni Samorządowcy): - Wszelkie propozycje zwiększające popyt zwiększają ceny mieszkań. Chcemy, by Polacy uczciwie zarabiali. PIT 0 proc. dla wszystkich, a wtedy może starczy na wzięcie kredytu i spłacenie raty..

19:21

Czy jest Pan za legalizacją związków partnerskich i dlaczego tak lub nie? Może udzie żyjący wiele lat bez ślubu mieli prawa do dziedziczenia, emerytur partnera, informacji w szpitalu o stanie zdrowia, itp?

19:22

Marcin Ociepa (PiS): - Nasze stanowisko  jest jasne: państwu nic do tego, kto z kim żyje. Chcemy promować rodziny, stąd promocja małżeństwa. Nie możemy rozróżniać, trzeba wszystkim ułatwiać życie.

19:23

Jakie po wyborach powinny być losy CPK i dlaczego?

19:23

Maciej Konieczny (Nowa Lewica): - Uważamy, ze dużo wydawaliśmy na drogi, za mało na kolej. Nie chcemy rezygnować z inwestycji w nowe szlaki kolejowe.

19:24

Czy Pana Partia zamierza po wyborach wspierać polski przemysł zbrojeniowy i jeśli tak to jak?Czy tak jak w przypadku krabów zamiast polskiego uzbrojenia, będziemy ściągać zza zagranicy?

19:25

Jan Grabiec (KO): - Polski przemysł zbrojeniowy ma duże znaczenie strategiczne. Nawet pociski, amunicja musi być sprowadzana zza granicy. Fabryka nowoczesnych śmigłowców miały powstać w Polsce.

19:26

Czy wobec nasilenia się problemu z nielegalnymi imigrantami, Polska zamiast budować zapory,  nie powinna zwrócić się o pomoc do innych państw lub Frontexu?

19:27

Paweł Zalewski (Trzecia Droga): - Imigracja to problem całej UE. Polska powinna mieć politykę migracyjną. Migracja wymaga solidarności, sami sobie nie poradzimy. W 2015 roku migracja była spowodowana przez Putina jako element wojny hybrydowej.

19:27

Czy te ponad 2 miliardy złotych przeznaczane na TVP nie lepiej byłoby wydać na coś innego? Jeśli tak, to na co przeznaczy te pieniądze Pana partia?

19:28

Konrad Berkowicz (Konfederacja): - Najlepiej by było obniżyć podatki. Budżet państwa powinien być jak najmniejszy. Państwo powinno się zajmować tylko najważniejszymi sprawami: policja, wojskowość, a nie na rozdawnictwo.

19:28

Jeśli środki z KPO w końcu trafią do Polski, na co w pierwszej kolejności powinny zostać przeznaczone?

19:29

Jerzy Michalak (Bezpartyjni Samorządowcy): - To rzeczy najbliższej ludzi: rozbudowa szpitali i szkół, obwodnic, działania związane z ekologią. Nie będzie problemu z racjonalnym wydaniem tych środków.

19:29

Czas na podsumowanie debaty w wykonaniu polityków. Mają 90 sekund na wypowiedź.

19:30

Marcin Ociepa (PiS): - Czy wybierzemy Zjednoczoną Prawicę, która dba o interes każdego obywatela bez względu na to, gdzie mieszka? Tylko PiS jest gwarantem podmiotowej polityki zagranicznej. Silna Polska w silnej Europie wymaga silnego rządu. Gdyby wygrało KO, nie było zapory na granicy.

19:33

Maciej Konieczny (Nowa Lewica): - Kosztowny konflikt z UE pozbawił nas środków z KPO. Lewica umie rozmawiać, świetnie jej idzie współpraca. Umiemy ambitnie podejść do współpracy w Europie. Chcemy więcej Europy, która będzie w interesie Polski i Polaków.

19:35

Jan Grabiec (KO): - Polska należy do wszystkich Polaków, nie jest indywidualną własnością. Każdy ma prawo do godności, szacunku, do pomocy państwa, gdy jego prawa są zagrożone. Wtedy Polska będzie lepsza, szczęśliwsza 100 konkretów Tuska to kwestia przywrócenia godności munduru, wzmocnienia Polski międzynarodowej i wzmocnienia współpracy z UE.

19:37

Paweł Zalewski (Trzecia Droga): - Polska należy do Polaków, a nie do partii. Do dziś mamy do czynienia z wielką polaryzacją. Trzecia Droga ma nas doprowadzić w pewnych kwestiach znaleźć wspólną płaszczyznę. Dość kłótni, do przodu. Chcemy dobrej edukacji, dobrej służby zdrowia, transportu publicznego, który połączy cały kraj, aby najsłabsi mogli normalnie żyć.

19:38

Konrad Berkowicz (Konfederacja): - Wojna pokazała z dnia na dzień, że wirus nie jest groźny. Sprzeciwiliśmy się nadmiernej pomocy Ukrainie, masowej niekontrolowanej migracji. Chcemy obniżenia podatków, Polacy bogaci swoimi portfelami, a nie budżetem państwa.

19:40

Jerzy Michalak (Bezpartyjni Samorządowcy): - Jestem gotowy rozmawiać z każdym. Chcemy skończyć wojnę polsko-polską. Musimy rozmawiać o rzeczach najważniejszych dla wszystkich Polaków. Jesteśmy gotowi, by być arbitrem między PiS-em i PO. Pracujemy w samorządach, nadzorujemy warte miliony zł projekty. Jest w nas świeżość, nie odkleiliśmy się od codziennych spraw Polaków.

19:40

Nasza debata się zakończyła. Dziękujemy, że byliście z nami!

Debata odbyła się według konkretnych zasad, a całość została podzielona na cztery części. Część pierwsza dotyczyła spraw zagranicznych, bezpieczeństwa i praworządności. Uczestnicy dostali 4 pytania od prowadzących. Dostali 60 sekund na odpowiedź, a po upływie tego czasu wypowiedź została przerwana. W drugiej części politycy mogli zadawać pytania sobie nawzajem. Na zadanie pytanie było 30 sekund, na odpowiedź 60 sekund, a następnie autor pytania dostał jeszcze 30 sekund na komentarz.

Trzecia część polegała na wylosowaniu pytania z puli nadesłanej przez widzów – na odpowiedź uczestnicy mieli tylko 60 sekund. Na koniec politycy mieli 90 sekund na podsumowanie debaty.

Debatę prowadzili dobrze znani widzom i czytelnikom "Super Expressu", doświadczeni w rozmowach z politykami i ekspertami z różnych dziedzin: Kamila Biedrzycka, gospodyni programu „Express Biedrzyckiej”, oraz Tomasz Walczak, prowadzący „Raport Walczaka”, dziennikarz działu polityka i opinie „Super Expressu”. 

Nasi Partnerzy polecają