Według projektu darmowe leki otrzymają osoby po ukończeniu 75. roku życia. Z pomocy państwa skorzysta około trzech milionów Polaków. Medykamenty będą przepisywać tylko i wyłącznie lekarze rodzinni. Seniorzy dostaną receptę od lekarza z przychodni, w której złożyli deklarację wyboru.
Kiedy darmowe leki będą dostępne? Minister Konstanty Radziwiłł (57 l.) mówi, że nie wcześniej niż w II kwartale 2016 r. Jednak nie wszystkie leki będą za darmo. Minister opracuje specjalną listę leków najpotrzebniejszych seniorom. Będą to leki związane z leczeniem chorób wieku podeszłego.
Na każdy rok minister ustali limit wydatków. W 2016 r. będzie to 495 mln zł. Jeśli po pierwszym półroczu zostanie wydane65 proc. tej kwoty, to minister zmieni listę, tak by refundować tanie leki i zmieścić się w limicie. W ciągu 10 lat program będzie kosztować ok. 8 mld zł. - Zdajemy sobie sprawę, że ten projekt będzie kosztowny. Ale jednocześnie to nie jest projekt nie z tej ziemi, bo darmowe leki dla seniorów wprowadziły również inne kraje - mówił w "SE" minister zdrowia. Bezpłatne leki przysługują emerytom w Grecji, Belgii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii (po 60. roku życia). Z kolei w Niemczech za leki nie płacą m.in. osoby korzystające z pomocy społecznej.