Wybory 2023.

i

Autor: Archiwum

Czy „Zielona granica” wpłynie na wynik wyborów? Polacy zadecydowali

2023-09-25 13:43

„Zielona granica” Agnieszki Holland wzbudza ogromne emocje u odbiorców, a zwłaszcza wśród przedstawicieli prawicy. Premier Mateusz Morawiecki czy prezes PiS Jarosław Kaczyński wypowiedzieli się bardzo krytycznie na temat filmu. Czy ta sytuacja może mieć wpływ na wynik wyborów?

„Zielona granica” okazała się niezwykle kontrowersyjnym dziełem. Politycy prawicy niemal jednogłośnie krytykują film. Prezydent Andrzej Duda, mówiąc o nim, użył sformułowania „Tylko świnie siedzą w kinie”, z kolei Jarosław Kaczyński uznał, ze każdy, kto popiera „Zieloną granicę”, stoi po antypolskiej stronie oraz jest agentem Putina. Czy ta dyskusja na temat filmu może wpłynąć na wynik wyborów parlamentarnych w październiku?

Zapytano Polaków, co ich zdaniem się stanie w sondażu IBRiS przeprowadzonym dla „Rzeczpospolitej”. 49,7 proc. uważa, że zamieszanie wokół „Zielonej granicy” nie będzie miało wpływu na wybory. 16,2 proc. uznało, że raczej pomoże opozycji, a 10,7 proc. uznało, że pomoże raczej PiS-owi. Z kolei 23,4 proc. nie ma zdania na ten temat.

Spośród wyborców PiS-u, 60 proc. badanych uznało, że „Zielona granica” i towarzyszące filmowi kontrowersje nie wpłyną na wybory. Takiego samego zdania jest 51 proc. wyborców opozycji, zaś 66 proc. niezdecydowanych osób nie ma zdania na ten temat.

Quiz Sprawdź swoją wiedzę na temat PiS!

Pytanie 1 z 14
Kto założył partię Prawo i Sprawiedliwość?
Express Biedrzyckiej - dr hab. Tomasz Słomka
Nasi Partnerzy polecają