Emeryci

i

Autor: Shutterstock Nowe emerytury już od lipca

Dramat seniorów w kryzysie inflacyjnym

Czy sytuację emerytów poprawi 15. emerytura? „Będzie mnie stać na potrzebne rzeczy”

Świadczenia z ZUS są waloryzowane, a seniorzy dodatkowo dostają trzynastkę i czternastkę. Pomimo tych korzyści w 2022 roku realna wartość emerytur spadła. Według GUS był to pierwszy taki spadek od ponad 20 lat! Być może rząd będzie chciał pomóc seniorom i wprowadzi piętnastą emeryturę. – Przez drożyznę nie stać mnie na wiele produktów. Jest bardzo ciężko  – mówi nam Maria Gajowniczek (63 l.) z Siedlec.

Emerytury realnie zaliczyły spadek!

GUS przedstawił raport o sytuacji gospodarczej Polski w 2022 r. Wynika z niego, że emerytury w ZUS i KRUS wzrosły w większym stopniu niż rok wcześniej. Niestety, z powodu szalejącej inflacji ich siła nabywcza była mniejsza niż w 2021 r. Spadek realnych świadczeń odnotowano po raz pierwszy od 2000 r. i wyniósł on aż 4,7 proc. Jeszcze bardziej spada realna wartość emerytur rolniczych – aż o 8,5 proc., i to drugi rok z rzędu.

Emerycie! Dostaniesz z ZUS 6 tys. zł w 2023 roku! [KONKRETNE WYLICZENIA]

PiS myśli o nowym dodatku?

Rząd zdaje sobie sprawę, że przy rekordowej inflacji seniorzy mogą ponownie nie odczuć korzyści. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w związku z jesiennymi wyborami rozważana jest wypłata piętnastej emerytury, choć nie ma jej zapisanej w budżecie. – Dla biednego emeryta każde pieniądze się przydadzą, także piętnasta emerytura. Ceny w sklepach szaleją, a i inflacja porządnie nam daje w kość. Bardzo się cieszę, że już się mówi o dodatkowych pieniądzach dla nas. Dzięki piętnastce będę mogła kupić najpotrzebniejsze rzeczy – mówi nam Maria Gajowniczek (63 l.) z Siedlec.

Waloryzacja emerytur 2023. Posłowie emeryci odczują gigantyczną podwyżkę!

"Lepiej podwyższyć świadczenia na stałe"

Inny siedlecki emeryt, Antoni Matejczuk (65 l.) także potrzebuje pieniędzy. – Przez inflację pieniędzy mam coraz mniej, a potrzeby z wiekiem rosną. Brakuje mi na leki. Nie pogardzę dodatkowymi pieniędzmi, czy to będzie piętnastka, czy nazwą to inaczej. Lepiej byłoby jednak pieniędzmi z dodatkowych emerytur zasilić emerytury bieżące, co sprawi, że nasze uposażenie miesięczne wzrośnie na stałe – dodaje pan Antoni.

Najpierw rząd będzie musiał znaleźć na nowy dodatek pieniądze: aż 30 mld zł. – Koszty piętnastki wyniosłyby tyle, co budowa siedmiu Stadionów Narodowych – obrazowo szacuje dr Antoni Kolek prezes Instytutu Emerytalnego.

Emeryci są WŚCIEKLI. 15. emerytura? Niech sobie DU** wsadzą!! | KOMENTERY
Sonda
15. emerytura to dobry pomysł?

O co naprawdę chodzi z 14. emeryturą? Ekonomista przestrzega emerytów. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.