Czy są podstawy do unieważnienia wyborów? Znamy OFICJALNE stanowisko PKW

i

Autor: Getty Images Czy są podstawy do unieważnienia wyborów? Znamy OFICJALNE stanowisko PKW

Czy są podstawy do unieważnienia wyborów? Znamy OFICJALNE stanowisko PKW

2020-07-28 16:24

Czy wybory prezydenckie 2020 mogą jeszcze zostać unieważnione? Teoretycznie jak najbardziej, gdyż do Sądu Najwyższego wpłynęło tysiące protestów wyborczych. Trwa ich rozpatrywanie, ale w międzyczasie do SN trafiło sprawozdanie przygotowane przez Państwową Komisję Wyborczą. Wskazuje ono jednoznacznie, że Andrzej Duda może otwierać szampana, ponieważ PKW nie stwierdziła naruszeń prawa wyborczego, które mogły wywrzeć wpływ na wyniki głosowania i wynik wyborów.

Sąd Najwyższy na czas do poniedziałku 3 sierpnia na podjęcie decyzji o ważności wyborów prezydenckich 2020. Duży wpływ na ostateczną decyzję może mieć sprawozdanie PKW. Jak poinformowała Polską Agencję Prasową szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, przygotowane przez PKW sprawozdanie zostało już przesłane do Sądu Najwyższego oraz do marszałek Sejmu. Jak wskazano w dokumencie, w ocenie okręgowych komisji wyborczych drobne incydenty i uchybienia, które miały miejsce w związku z wyborami prezydenta w pierwszej i drugiej turze wyborów nie miały żadnego wpływu na prawidłowy przebieg i wyniki głosowania i wyborów.Na podstawie posiadanych dokumentów i uzyskanych informacji o przebiegu głosowania i wyborów w dniach 28 czerwca i 12 lipca 2020 r. Państwowa Komisja Wyborcza nie stwierdziła naruszeń prawa wyborczego, które mogły wywrzeć wpływ na wyniki głosowania i wynik wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Sedno Sprawy - Magdalena Pietrzak

Jakie pretensje wyborców odnotowała PKW? Niektóre z krytycznych opinii dotyczyły lokali wyborczych (np. zbyt małej powierzchni, słabego oznakowania czy też... ubioru członków komisji obwodowej).  Przyznano przy tym, że zdarzały się przypadki nieopieczętowania przez obwodowe komisje wyborcze kart do głosowania. Ponadto, w pojedynczych przypadkach dokonano zmian w składach obwodowych komisji wyborczych w związku z nieprawidłowym wykonywaniem zadań, a także z powodu nietrzeźwości. PKW podaje, że w dniu głosowania, tak do obwodowych, jak i do okręgowych komisji wyborczych wpłynęło niewiele skarg i interwencji wyborców, a uwagi zgłoszone dotyczyły przede wszystkim nieumieszczenia w spisie wyborców i w związku z tym niemożności głosowania.

Jeśli chodzi o głosowanie korespondencyjne, PKW informuje, że do najczęściej zgłaszanych problemów przez wyborców należało: niedostarczenie pakietu wyborczego (szczególnie za granicą), brak pozostawienia w drzwiach lub skrzynce na listy powiadomień o miejscu i terminie osobistego odbioru pakietu w placówce pocztowej, w przypadku, gdy wyborcy nie było w domu oraz nieostemplowanie karty do głosowania znajdującej się w pakiecie wyborczym.

Sonda
Czy sądzisz, że Sąd Najwyższy powinien unieważnić wybory?