Władimir Putin

i

Autor: Yuri Kochetkov/Pool Photo/AP

Czy Putin zaatakuje teraz Polskę? Sondaż pokazuje, jak bardzo Polacy się boją

2022-02-28 8:01

Wojna na Ukrainie trwa. Polacy solidaryzują się ze wschodnimi braćmi i pomagają uciekającym z Ukrainy. Jednak jak pokazuje sondaż IBRiS, sami obawiają się, że Putin zaatakuje też Polskę. Jak duży jest strach i panika wśród Polaków? I czy te obawy mogą stać się rzeczywistością? Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że prawie jedna czwarta Polaków uważa, że Władimir Putin posunie się dalej i bezpośrednio zaatakuje Rosję. Czy Polacy byliby gotowi walczyć za ojczyznę?

Wojna na Ukrainie pójdzie dalej? Polska celem ataku Putina?

Ankieterzy z pracowni IBRiS zapytali Polaków, „na ile w skali od 0 do 10 oceniliby ryzyko, że Polska może być celem bezpośredniego ataku Rosji”? „0” oznaczało, że badany uważa, że nie jest to możliwe, a „10” całkowitą pewność, że do ataku na nasz kraj na pewno dojdzie. 

23 proc. ankietowanych oceniło ryzyko ataku Rosji na Polskę za wysokie lub bardzo wysokie. Średnie ryzyko pojawienia się rosyjskiej agresji na terenie naszego kraju istnieje według 51 proc. badanych. Ponad 25 proc. badanych wskazało na niskie lub żadne ryzyko, że wojna wybuchnie również u nas, jak przekazuje Onet.

Polacy chętni, żeby poświęcić się w obronie kraju?

IBRiS zapytał również Polaków "Co byłby/byłaby Pan/Pani w stanie poświęcić na rzecz obrony Pana/i kraju?" 

Aż 72 proc. badanych zadeklarowało, że poświęciłoby własny majątek i środki pieniężne. 57 proc. byłoby gotowych poświęcić własne zdrowie, a 44 proc. życie.

Najmniejszą popularnością cieszyły się zaś odpowiedzi, że nie byliby w stanie poświęcić niczego (16,5 proc.) albo życia własnego i swoich bliskich (14 proc.).

***

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniu 25 lutego 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Na granicy w Medyce jest dużo więcej samochodów i funkcjonariuszy niż uchodźców, bo ukraińscy pogranicznicy mają spore problemy z odprawą uciekających
Sonda
Czy boisz się, że Rosja zaatakuje Polskę?