Kolacja wigilijna

i

Autor: Shutterstock opłatek

Nowe badanie na zlecenie „Super Expressu”

Czy Polacy zaprosiliby uchodźców na wigilię? Znamy wyniki sondażu!

2022-12-23 12:30

Polska wspiera walkę Ukraińców z rosyjskim najeźdźcą. W naszym kraju przebywa też wielu uchodźców, głównie kobiet z dziećmi, które uciekły przed cierpieniem lub nawet śmiercią. Czy przyjęlibyśmy uchodźców na kolację wigilijną? Takie pytanie zadał Polakom Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”. Okazuje się, że większość z nas, chętnie przyjmie gości!

Czy przyjęlibyście uchodźców na wigilię?

Walki z siepaczami Putina toczą się głównie w Donbasie, ale całe terytorium Ukrainy atakowane jest bombami i dronami. Rosjanie zniszczyli znaczą część ukraińskiej infrastruktury energetycznej, pozbawiając mieszkańców miast i wsi prądu, ciepła oraz wody. Nic dziwnego, że wiele osób szuka schronienia w naszym kraju. Obywateli Ukrainy mijamy codziennie na ulicy czy w sklepie. Jaki jest nasz do nich stosunek? Sprawdziliśmy to zamawiając w Instytucje Badań Pollster sondaż. Ankieterzy zapytali Polaków: „Czy przyjęlibyście uchodźców z Ukrainy na wigilię?”.

Skromna gwiazdka 2022. Siedem milionów Polaków nie da nikomu prezentu

Widać potężną sympatię

Jakie były odpowiedzi? Większość z nas odpowiedziało „tak”. Za przyjęciem gości z Ukrainy na kolacji opowiada się 53 proc. ankietowanych (pomijając osoby niezdecydowane). Nie zamierza przyjąć uchodźców 47 proc. badanych. - Widać potężną sympatię wobec uchodźców – zauważa socjolog, dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Natomiast nie wiemy, skąd biorą się negatywne odpowiedzi. Być może ktoś nie ma warunków na przyjęcie gości, albo ktoś obawia się trudności z komunikacją, bo nie zna języków obcych. Każde wydarzenie, jak kolacja wigilijna, wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Poza tym trzeba by zadać też pytanie o przyjęcie np. Amerykanina albo uchodźców z Syrii, aby mieć porównanie, co do podejścia Polaków do obcokrajowców – podkreśla ekspert.

Premier zasypany życzeniami! Czego Polacy życzyli Morawieckiemu?

Krzysztof Jackowski mówi o polityce w Polsce w roku 2023 roku
Sonda
Czy duchowni powinni otworzyć puste seminaria dla potrzebujących z Ukrainy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany