W artykule opublikowanym w środę w tygodniku "New England Journal of Medicine" naukowcy z Public Health England (PHE) poinformowali, że przeprowadzone przez nich badania jednoznacznie wskazują na to, że szczepionki Pfizera i AstraZeneki są prawie równie skuteczne przeciwko dominującemu obecnie wariantowi wariantowi Delta koronawirusa jak przeciwko poprzednio dominującemu wariantowi Alfa. - Odnotowano niewielkie różnice w skuteczności szczepionek w przypadku wariantu Delta w porównaniu z wariantem Alfa po otrzymaniu dwóch dawek preparatu - napisano. To niewątpliwie dobra wiadomość. Mniej optymistyczne było jednak podkreślenie, że jedna dawka tych szczepionek nie zapewnia wystarczającej ochrony.
Naukowcy przytoczyli również konkretne dane. Skuteczność dwóch dawek szczepionki Pfizer-BioNTech w zapobieganiu symptomów choroby spowodowanej przez wariant Delta oceniono na 88 proc. w porównaniu z 93,7 proc. przeciwko wariantowi Alfa. Tymczasem skuteczność w zwalczaniu wariantu Delta dwóch dawek szczepionki Oxford-AstraZeneca ma wynosić 67 proc. Wcześniej oceniano ją nieco niżej, na 60 proc. Skuteczność tej szczepionki przeciwko wariantowi Alfa ma wynosić 74,5 proc.
Zobacz: Poważna operacja Kaczyńskiego. Rehabilitacja potrwa wiele tygodni. Ujawniamy szczegóły
Warto nadmienić, że wcześniej PHE oceniała, że jedna dawka szczepionki obu producentów jest skuteczna przeciwko wariantowi Delta w 33 proc. Obecnie oceniono ją dla Pfizera na 36 proc. a dla Astra Zeneki na 30 proc.