Numer PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Czy będą mogli głosować?
Nadawanie numeru PESEL uchodźcom jest realizowane w ramach ustawy pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Decyzja rządu wywołała sporo wpisów siejących dezinformację. Trudno powiedzieć, czy rozsiewały ją osoby nieświadome tego, że numer PESEL nie uprawnia do głosowania, czy też były częścią rosyjskich cyberataków dezinformacyjnych, które wykryto w polskiej cyberprzestrzeni.
Maciej Wąsik, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wyjaśniał w Polsat News, że numer PESEL pomoże uchodźcom z Ukrainy np. korzystanie z państwowych usług cyfrowych. Bez niego nie można korzystać z systemów ubezpieczeń społecznych ZUS, ubezpieczeń zdrowotnych, czy ubezpieczeń prywatnych. PESEL jest wykorzystywany także przez urząd skarbowy, jest więc istotny przy podejmowaniu pracy.
Uściślając, numer PESEL nadawany jest urzędowo cudzoziemcom, którzy posiadają prawo stałego pobytu, lub zezwolenie na pobyt stały. Otrzymają go również jeśli mają zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, ochronę czasową, zgodę na pobyt tolerowany, lub zameldowali się w Polsce na pobyt powyżej 30 dni. Ponadto, co istotne w obecnej sytuacji, numer PESEL nadawany jest także w przypadku otrzymania zgody na pobyt ze względów humanitarnych, zarejestrowanym uchodźcom i osobom ubiegającym się o azyl. Posiadanie numeru PESEL jest niezbędne do funkcjonowania w Polsce.
Czy Ukrainiec może głosować w wyborach?
Jeśli obywatel Ukrainy posiada numer PESEL, ale nie ma polskiego obywatelstwa, nie może głosować w wyborach. Procedura uzyskania polskiego paszportu wymaga spełnienia szeregu warunków. Więcej pisaliśmy o nich tutaj. Posiadane numeru PESEL nie równa się z posiadaniem obywatelstwa.