Duda, Tusk

i

Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express, Piotr Grzybowski/Super Express Duda, Tusk

Rośnie napięcie pomiędzy Donaldem Tuskiem i Andrzejem Dudą

Czy oni będą współpracować? Nie ustają komentarze po wywiadzie D.Tuska dla "Super Expressu"

2023-05-02 5:05

Rozmowa Donalda Tuska (66 l.) dla „Super Expressu” odbiła się głośnym echem w całej Polsce, także Pałacu Prezydenckim. Otoczeniu głowy państwa nie spodobały się słowa o perspektywie przyszłej współpracy przewodniczącego PO z prezydentem Andrzejem Dudą (51 l.). -Polacy mogą pokazać Tuskowi, że w polityce potrzeba więcej pokory – mówi Paweł Szrot (48 l.), szef gabinetu prezydenta.

Aktualne sondaże pokazują, że nikt nie może być pewny zwycięstwa i uzyskania sejmowej większości po jesiennych wyborach parlamentarnych. Możliwe są zarówno dalsze rządy Zjednoczonej Prawicy, jak i powstanie wielkiej koalicji wokół Platformy Obywatelskiej. Szef PO, w niedawnym wywiadzie dla „Super Expressu”, był pytany, czy siły nowej władzy nie będzie ograniczał prezydent z przeciwnego obozu politycznego. - Wygramy wybory i prezydent będzie bardzo słaby. Skłonimy go do współpracy – mówił Donald Tusk. Na odpowiedź ludzi Andrzeja Dudy nie trzeba było długo czekać. Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta, mówi, że to aroganckie słowa. - Oby pan przewodniczący nie musiał się przekonywać, kto po wyborach będzie rzeczywiście bardzo słaby, bez większości do odrzucenia prezydenckiego weta, skierowanego przeciwko ustawom ,które mogą demolować polską demokrację i praworządność – podkreśla prezydencki minister. O rozstrzygnięcie tego sporu poprosiliśmy eksperta. - To raczej Donald Tusk miałby ograniczone pole działania, a nie Andrzej Duda – komentuje profesor Kazimierz Kik. Zdaniem politologa ustrój w Polsce, w razie ewentualnego napięcia politycznego, daje więcej możliwości głowie państwa niż szefowi rządu.

Poniżej cała rozmowa Kamili Biedrzyckiej z Donaldem Tuskiem, a pod filmem quiz na temat przewodniczącego PlatformySprawdź co wiesz o Donaldzie Tusku.

Express Biedrzyckiej - Donald Tusk

Co wiesz o Donaldzie Tusku. Pytanie numer 7 tylko dla wielkich znawców życia polityka!

Pytanie 1 z 15
Gdzie urodził się Donald Tusk?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany