Czy do służby zdrowia trafia dość pieniędzy? Polacy mają wątpliwości! BADANIE

2020-04-30 12:00

Koronawirus mocno wpłynął na nastroje Polaków. Nie trzeba chyba dodawać, że nie są one najlepsze. Okazuje się, że ponad 60 proc. badanych jest zdania, że zbyt mało pieniędzy rządzący przeznaczali dotąd na ochronę zdrowia, a zbyt hojnie były finansowane sztandarowe programy socjalne. Po raz pierwszy od dawna polacy obawiają się również pogorszenia swojej sytuacji finansowej.

Aż 63 proc. badanych Polaków jest zdania, że władze wydawały za dużo pieniędzy na programy socjalne, a za mało na służbę zdrowia i inne ważne usługi publiczne. Wyniki przynosi badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl. Ilu z nas jest zadowolonych z takiego obrotu spraw? Co trzeci badany - 31 proc. odpowiedzi - twierdził, że za rządów PiS wydawano wystarczająco dużo pieniędzy zarówno na programy socjalne, jak i na służbę zdrowia i inne usługi publiczne. Co ciekawe, tylko 6 proc. Polaków uważa, że wydawano za mało na programy socjalne.

Epidemia sprawiła także, że bardziej niż wcześniej zaczęliśmy się obawiać przyszłości. Prawie połowa ankietowanych - 49 proc., ocenia, że ich sytuacja finansowa w ciągu najbliższych kilku miesięcy się pogorszy. 28 proc. sądzi, że się nie zmieni, a tylko 8 proc. spodziewa się poprawy. Największy optymizm panuje wśród określających się jako wyborcy PiS. Tylko 40 proc. głosujących na partię rządzącą boi się, że straci. Wśród elektoratów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy pesymistów jest więcej - odpowiednio 62 proc. i 57 proc. Jak można tłumaczyć takie wyniki?

- Sytuacja kryzysowa wywołana pandemią koronawirusa pokazała, jak ważne jest sprawne funkcjonowanie usług publicznych i dobrze działająca służba zdrowia. Warto, aby rządzący wzięli to bardziej pod uwagę, ponieważ transferami socjalnymi nie zapobiegną kolejnym kryzysom w przyszłości, nie uratują gospodarki, ani nie zadbają o zdrowie Polaków - komentuje Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1097 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 17 - 21 kwietnia 2020 roku. Metoda CAWI.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Super Raport 29 IV (goście: Fogiel, Dudek)