Aż 63 proc. badanych Polaków jest zdania, że władze wydawały za dużo pieniędzy na programy socjalne, a za mało na służbę zdrowia i inne ważne usługi publiczne. Wyniki przynosi badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl. Ilu z nas jest zadowolonych z takiego obrotu spraw? Co trzeci badany - 31 proc. odpowiedzi - twierdził, że za rządów PiS wydawano wystarczająco dużo pieniędzy zarówno na programy socjalne, jak i na służbę zdrowia i inne usługi publiczne. Co ciekawe, tylko 6 proc. Polaków uważa, że wydawano za mało na programy socjalne.
Epidemia sprawiła także, że bardziej niż wcześniej zaczęliśmy się obawiać przyszłości. Prawie połowa ankietowanych - 49 proc., ocenia, że ich sytuacja finansowa w ciągu najbliższych kilku miesięcy się pogorszy. 28 proc. sądzi, że się nie zmieni, a tylko 8 proc. spodziewa się poprawy. Największy optymizm panuje wśród określających się jako wyborcy PiS. Tylko 40 proc. głosujących na partię rządzącą boi się, że straci. Wśród elektoratów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy pesymistów jest więcej - odpowiednio 62 proc. i 57 proc. Jak można tłumaczyć takie wyniki?
- Sytuacja kryzysowa wywołana pandemią koronawirusa pokazała, jak ważne jest sprawne funkcjonowanie usług publicznych i dobrze działająca służba zdrowia. Warto, aby rządzący wzięli to bardziej pod uwagę, ponieważ transferami socjalnymi nie zapobiegną kolejnym kryzysom w przyszłości, nie uratują gospodarki, ani nie zadbają o zdrowie Polaków - komentuje Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.
Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1097 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 17 - 21 kwietnia 2020 roku. Metoda CAWI.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj