Marcin Przydacz

i

Autor: Archiwum prywatne

Referendum ws. migrantów

Człowiek Dudy: jeżeli Sejm zdecyduje, że referendum odbędzie się tego samego dnia co wybory, to będzie logiczna decyzja

2023-07-04 9:59

- Jeżeli Sejm zdecyduje, że referendum odbędzie się tego samego dnia co wybory, to będzie logiczna i sensowna decyzja; referendum dotyczy ważnej sprawy i Polacy mają prawo się wypowiedzieć - powiedział w TVP1 szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Referendum ws. relokacji migrantów w Polsce

Szef Biura Polityki Międzynarodowej został zapytany we wtorek w rozmowie z TVP 1 o plan przeprowadzenia referendum ws. relokacji migrantów w Polsce na jesieni, w tym samym czasie, co wybory parlamentarne. W czerwcu podczas debaty w Sejmie nad stanowiskiem ws. proponowanego w UE mechanizmu relokacji migrantów prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że ta kwestia musi być przedmiotem referendum. Plan przeprowadzenia referendum jednocześnie z przypadającymi na jesień wyborami parlamentarnymi potwierdził na konferencji prasowej w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Pytany o ten plan Przydacz zaznaczył, że wyznaczenie terminu wyborów parlamentarnych to prerogatywa prezydenta. - Pan prezydent zdecyduje co do daty, myślę, że to się wydarzy w perspektywie następnych kilku tygodni, bo tak wskazuje konstytucja, i dopiero w następstwie Sejm będzie podejmował decyzje o referendum. Absolutnie nie ma żadnej prawnej przeszkody, żeby to odbyło się właśnie tego dnia, w którym wcześniej prezydent wyznaczy wybory - ocenił.

- Wręcz logika podpowiadałaby skoro są zarzuty także ze strony opozycji, że to jakieś dodatkowe koszty, powiedzmy sobie: na decyzje narodu polskiego, decyzje referendalne, naprawdę nie powinniśmy patrzeć tylko przez pryzmat kosztów. To są ważne decyzje z perspektywy bezpieczeństwa państwa polskiego i Polacy mają prawo się w tej sprawie wypowiedzieć. Będzie to zależało od Sejmu - jeżeli Sejm zdecyduje co do tej samej daty, będzie to sensowna, logiczna decyzja - stwierdził szef BPM.

W poniedziałek (3.07) premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że planowane jest przeprowadzenie referendum ws. relokacji migrantów w tym samym czasie co wybory parlamentarne także po to, by koszty były niższe. 

Projekt zmian w ustawie o referendum krajowym trafił w ubiegłym tygodniu do Sejmu. Zapisy projektu mają umożliwić przeprowadzenie referendum krajowego tego samego dnia, co wybory parlamentarne, prezydenckie lub do Parlamentu Europejskiego poprzez przede wszystkim ujednolicenie godzin głosowania, czyli w godzinach 7-21. W czerwcu podczas debaty w Sejmie nad stanowiskiem ws. proponowanego w UE mechanizmu relokacji migrantów prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że ta kwestia musi być przedmiotem referendum.

Sonda
Czy weźmiesz udział w referendum ws. relokacji migrantów w Polsce?
Marcin Przydacz o KPO: "Jest bardzo duża szansa, by te negocjacje zakończyły się pozytywnie, pod warunkiem, że" [Sedno Sprawy]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany