W NFZ porównano kolejki z końca 2015 roku z tymi z grudnia 2016 r.Dobrą zmianę znaleziono - niewiele, ale skróciły się kolejki do poradni rehabilitacyjnych i stomatologicznych. Krócej czekają też kobiety do poradni ginekologicznych. Przeważnie jednak liczba chorych w kolejkach wrosła - zauważa "Gazeta Wyborcza", która ujawniła niepublikowany raport NFZ. Na usunięcie zaćmy czeka już ok. 540 tys. Polaków, średnio 601 dni roboczych. Zwlekanie z przeprowadzeniem zabiegu może prowadzić do nieodwracalnych skutków w postaci ślepoty. Już prawie 10 tysięcy Polaków z żółtaczką typu C czeka na specjalistyczne leczenie! Ale nie tylko oni - nie ma szans na szybkie terminy u neurologa, na endoskopię, na rezonans magnetyczny.
W grudniu 2015 r. chorzy czekali na przyjęcie na oddział neurochirurgii 99 dni, rok później - już 122 dni. Kolejki na rehabilitację urosły z 95 dni do 113 dni.
NFZ tłumaczy, że nie jest do końca tak źle i wkrótce pacjenci powinni odczuć poprawę. Szpitale dostaną więcej pieniędzy na operacje zaćmy, jest szansa na mniejsze kolejki w kardiologii i na operacje endoprotez. Pacjenci na to liczą. - Muszę przejść operację kolana, a właśnie dowiedziałam się, że będę na nią czekała aż 4 lata. To niebywałe! - mówi Zenona Sicińska (80 l.) z Łodzi.
ZOBACZ: Konstanty Radziwiłł ZABIERZE pieniądze szpitalom, da urzędnikom