Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

i

Autor: materiały prasowe Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Co ze studiami tatuażu i siłowniami? PADŁA konkretna informacja

2020-05-19 20:12

- Tak, też należy jak najszybciej pomyśleć o ich odmrożeniu, choćby częściowym np. w tych miejscach gdzie liczba zarażonych jest mniejsza. Wesela i inne imprezy okolicznościowe mają charakter zamknięty, łatwo jest ustalić, kto wziął w nich udział, co w dużym stopniu ułatwia walkę z pandemią, ponieważ stanowi ułatwienie dla służb sanitarnych w przypadku konieczności zarządzenia kwarantanny dla zagrożonych zarażeniem osób - mówi "SE" Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz.

„Super Express”: - W poniedziałek doszło do kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Restauracje i fryzjerzy ruszyli do pracy. Co z branżą weselną i salonami tatuażu? Podobno zabiega pan o to, aby doszło do wznowienia działalności tych branż.
Adam Abramowicz: - To prawda. Choć w przypadku wesel trudne jest zachowanie zalecanego dystansu społecznego, to jednak firmy zajmujące się ich organizacją stanowią spora część sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Poza tym wielu młodych ludzi ma już od dawna zaplanowane terminy ślubu i wesela, podpisane umowy oraz zapłacone zaliczki.
- Może warto pozwolić na to, aby wesela i uroczystości z tym związane odbywały się w miejscach, gdzie liczba zachorowań maleje lub jest stała?
- Tak, też należy jak najszybciej pomyśleć o ich odmrożeniu, choćby częściowym np. w tych miejscach gdzie liczba zarażonych jest mniejsza. Wesela i inne imprezy okolicznościowe mają charakter zamknięty, łatwo jest ustalić, kto wziął w nich udział, co w dużym stopniu ułatwia walkę z pandemią, ponieważ stanowi ułatwienie dla służb sanitarnych w przypadku konieczności zarządzenia kwarantanny dla zagrożonych zarażeniem osób.
- Wracając do salonów tatuażu. Kiedy one będą mogły wrócić do pracy?
- Moim zdaniem, salony tatuażu powinny być odmrożone jak najszybciej. Warunki sanitarne dla tej branży niczym nie różnią się od salonów kosmetycznych, a przecież salony kosmetyczne już zostały otwarte. Być może dla niektórych ta branża nie realizuje usług pierwszej potrzeby, ale dla wielu ludzi to jedyne źródło utrzymania. Znamy przypadki tego typu firm, które nie kwalifikują się do wsparcia z tarczy bo np. w salonie pracownicy zostali zatrudnieni w styczniu 2020 roku. Dla takich firm szybkie odmrożenie to kwestia dalszego bytu na rynku.
- Co z siłowniami? Kluby fitness nadal są zamknięte na cztery spusty…
- Według Instytutu Żywienia i Żywności aktywność fizyczna zwiększa naszą odporność i dzięki niej możemy uniknąć zarażenia wirusem. Dlatego trzeba pozwolić ludziom na ruch dla zdrowia. Ważny jest także dostęp społeczeństwa do dóbr kultury, bo poprawia nam się w ten sposób zdrowie psychiczne. Jestem w stałym kontakcie z branżą fitness, basenową oraz kulturalną. Mam nadzieje, że wszystkie te formy działalności zostaną odmrożone w najbliższym czasie. Można bowiem stworzyć takie warunki, które będą bezpieczne dla pracowników i klientów. W przypadku basenów i saun eksperci są zgodni, że chlorowana woda w basenie i temperatura w saunie zabija wirusa. Jeżeli ustalimy zasady bezpieczeństwa w szatniach, otwarcie tych branż nie będzie stwarzać zbyt wielkiego zagrożenia.
Rozmawiała Sandra Skibniewska