Donald Tusk

i

Autor: Adam Warżawa/pap

Sondaż dla "Super Expressu"

Co za zaskoczenie. Wyborcy Koalicji Obywatelskiej nie chcą by Tusk startował na prezydenta!

2024-06-12 5:24

Rok przed wyborami prezydenckimi elektorat KO ma ważną informację dla szefa tego ugrupowania i premiera. Z sondażu Instytutu Badań Pollster dla „SE” wynika, że co drugi ankietowany nie chce by Donald Tusk (67 l.) walczył o prezydenturę. - Paradoksalnie to bardziej dowód szczególnego zaufania niż nieufności – mówi politolog prof. Bartłomiej Biskup (48 l.).

Wyborcy KO nie chcą Tuska?

Po długiej serii porażek Platforma Obywatelska zaczęła zwyciężać pod ponownymi rządami Donalda Tuska. Teraz okazuje się, że połowa wyborców tej formacji wcale nie chce by obecny premier ubiegał się za rok o kolejny urząd, o prezydenturę. Zdaniem profesora Bartłomieja Biskupa to wcale nie musi być zła wiadomość dla szefa rządu. - Wyborcy KO chcą żeby pozostał premierem, bo szef rządu ma więcej władzy niż prezydent. Donald Tusk ma oczywiście niemały elektorat negatywny, ale nie wśród wyborców swojej partii – twierdzi politolog.

Widzą go jako sprawnego premiera

Z kolei dr Bartosz Rydliński (39 l.) uważa, że wyborcy formacji rządzącej racjonalnie ocenili szanse jej lidera. - Wyborcy KO mają świadomość tego, że miałby problem ze zwycięstwem w wyborach prezydenckich. Widzą go jako sprawnego premiera, ale niekoniecznie jako prezydenta wszystkich Polaków – wyjaśnia. Tymczasem kiedy to samo pytanie zadano ogółowi wyborców aż 70 procent stwierdziło, że Tusk nie powinien startować w wyborach prezydenckich. 16 procent opowiedziało się za przeciwnym wariantem, a pozostali nie mieli w tej sprawie zdania.

SONDAŻ Czy Donald Tusk powinien startować w najbliższych wyborach prezydenckich?

i

Autor: SE SONDAŻ Czy Donald Tusk powinien startować w najbliższych wyborach prezydenckich?
EXPRESS BIEDRZYCKIEJ - Krzysztof Kwiatkowski
Marszałek STRACIŁ SZANSĘ na prezydenturę? Prof. Siewierska: Hołownia PRZEGRA z Trzaskowskim. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ
Nasi Partnerzy polecają