Szef NATO Stoltenberg w Ramstein: jeśli Rosja wygra, będzie to tragedią dla Ukrainy, ale również zagrożeniem dla nas wszystkich.

i

Autor: Roberto Monaldo/AP Szef NATO Stoltenberg w Ramstein: jeśli Rosja wygra, będzie to tragedią dla Ukrainy, ale również zagrożeniem dla nas wszystkich.

Porażka! Nato jest bezbronne

Co to za polityka? Bezbronna Europa dozbraja Ukrainę

2023-02-12 14:23

Europa dozbraja Ukrainę, a tymczasem stan wojsk krajów europejskich nie tylko jest skromny, ale i w opłakanym stanie. W przyszły wtorek i środę (14 — 15 lutego 2023 r.) temat zapasów broni i amunicji znajdzie się w programie spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli. Wojna Rosji z Ukrainą bezlitośnie obnaża deficyty w europejskich zdolnościach obronnych. Nie tylko Niemcy mają z tym problemy. Zmagają się z nimi Włochy, Hiszpania czy Wielka Brytania- infomuje Deutche Welle, cytowane przez Onet.pl

Europa nie jest przygotowana na wojnę

-Nasza armia jest w opłakanym stanie – niedawno przyznał Tobias Ellwood, przewodniczący Komisji Obrony i kolega partyjny konserwatywnego premiera Rishi Sunaka-cytuje Onet. Według Sky News, gdyby ta armia musiała iść na wojnę, prawdopodobnie zabrakłoby jej amunicji już po kilku dniach. Większość brytyjskich czołgów i pojazdów opancerzonych ma od 30 do 60 lat i na razie nie widać ich następców.-czytamy. 

Portal informuje, że we Włoszech gazeta "La Repubblica" poinformowała niedawno o możliwym zagrożeniu dla obrony własnego kraju w przypadku dostarczenia Ukrainie tak zaawansowanej technologicznie broni, jaką jest system obrony przeciwlotniczej SAMP/T. Krajom takim jak Holandia czy Hiszpania również brakuje nowoczesnych materiałów i kadr, w wyniku okresu oszczędności po zakończeniu zimnej wojny. Doniesienia z Francji nie są aż tak ponure, ale ten kraj dostarcza Ukrainie jedynie ograniczoną ilość broni, aby zbytnio nie osłabiać się samemu. W Niemczech o przestarzałym i nieodpowiednim sprzęcie mówi się od lat. 

-Pod koniec lutego 2022 r. niemiecki rząd uruchomił specjalny fundusz, który miał zadanie dozbroić Bundeswehrę. Ale z planowanych 100 mld euro, 13 mld pada teraz ofiarą wyższych stóp procentowych. W dodatku zamówień dla przemysłu zbrojeniowego najwyraźniej prawie nie ma-informuje portal.

Jak czytamy w Onet.pl, zakres rozbieżności między rzeczywistą a docelową sytuacją sił zbrojnych w Europie widać nie tylko w wydatkach na obronę. W 2014 r. wszystkie państwa NATO potwierdziły na szczycie w Wielkiej Brytanii, że każdy kraj członkowski powinien wydać co najmniej 2 proc. swojego produktu krajowego brutto na obronność, aby osiągnąć założone cele i zlikwidować luki w zdolnościach obronnych paktu. Do tej pory jednak nawet połowa członków NATO nie osiągnęła tego celu.

Ile kraje europejskie przeznaczają na zbrojenia?

Onet podaje, że  według danych NATO ostatnio uzyskano wskaźnik 3,47 proc. PKB. Przeznaczając na obronę 822 mld dolarów (768 mld euro), Waszyngton zapłacił ostatnio na ten cel ponad dwa razy więcej pieniędzy niż wszystkie inne państwa sojuszu razem wzięte.

Dla porównania: Niemcy, największa gospodarka europejska, wydały w 2022 r. na obronę według standardów NATO szacunkowo 55,6 mld euro, podczas gdy Wielka Brytania jako numer jeden w Europie pod tym względem, wydała równowartość około 60,9 mld euro. Oprócz USA i Wielkiej Brytanii tylko Grecja, Polska, Litwa, Estonia, Łotwa, Chorwacja i Słowacja osiągnęły cel w postaci 2 procent PKB na obronę.

Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO. Całe wystąpienie.