Bezpieczeństwo Polski
Polacy w najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski ocenili poziom bezpieczeństwa państwa. Respondenci odpowiadali na następujące pytanie: Czy według Pana/Pani poziom bezpieczeństwa w Polsce wzrósł w 2024 roku w porównaniu z poprzednim rokiem, biorąc pod uwagę sytuację na froncie i konflikt Rosji z Ukrainą oraz wymianę władzy w USA? Okazało się, że jedynie 8 proc. badanych uważa, że poziom bezpieczeństwa w Polsce zdecydowanie wzrósł w 2024 roku, natomiast 24,6 proc. twierdzi, że raczej wzrósł.Większość respondentów wypowiada się dość pesymistycznie na ten temat. W badaniu wyszło, że aż 31,7 proc. pytanych ocenia, że poziom bezpieczeństwa raczej zmalał, a 16,6 proc. uważa, że zdecydowanie zmalał. Co ciekawe, dość spora grupa pytanych, bo 19,1 proc., nie potrafiło jednoznacznie określić swojego stanowiska w tej sprawie.
Jak wyborcy patrzą na bezpieczeństwo
W sondażu zapytano także respondentów o ich przekonania polityczne. Wyborcy koalicji rządzącej na kwestie bezpieczeństwa Polski patrzą bardziej optymistycznie. Aż 16 proc. z nich uważa, że poziom bezpieczeństwa zdecydowanie wzrósł, a 30 proc. twierdzi, że raczej wzrósł. Jednak nie brakuje krytycznych głosów nawet wśród wyborców wspierających rząd. 39 proc. respondentów z tej grupy uważa, że bezpieczeństwo raczej zmalało. Jedynie 1 proc. uznało, że poziom bezpieczeństwa zdecydowanie zmalał. 24 proc. nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
A jak sytuacja wygląda po drugiej stronie politycznej barykady? W grupie wyborców opozycji przeważają bardziej pesymistyczne opinie. Żaden z respondentów z tej grupy nie wskazał, że poziom bezpieczeństwa zdecydowanie wzrósł, choć 28 proc. stwierdziło, że poziom bezpieczeństwa raczej wzrósł. Aż 35 proc. wyborców opozycji twierdzi, że bezpieczeństwo raczej zmalało, a 25 proc. uważa, że zdecydowanie zmalało. 12 proc. badanych z tej grupy nie potrafiło określić swojego stanowiska.
Autorzy sondażu zauważają, że pozostali wyborcy są najbardziej pesymistycznie nastawieni. Tylko 1 proc. uważa, że poziom bezpieczeństwa zdecydowanie wzrósł, a 3 proc. twierdzi, że raczej wzrósł. Ogromna większość respondentów z tej grupy - 46 proc. - wskazuje, że bezpieczeństwo zdecydowanie zmalało, a 33 proc. uważa, że raczej zmalało. 17 proc. nie potrafiło jednoznacznie określić swojej opinii.