Beata Szydło wywołała wielkie emocje, gdy okazało się, jaką funkcję ma pełnić. Nie wszyscy byli zadowoleni. Kilku członków Rady postanowiło odejść, a profesor Stanisław Krajewski wydał wówczas oświadczenie. - Dzisiaj dowiedziałem się (z prasy), że zostałem powołany na kolejną kadencję (2021–2025) do Rady przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wyraziłem kiedyś na to zgodę, będąc w kontakcie z dyrekcją Muzeum. Jednak okazało się, że tym razem obok osób zajmujących się tematyką dotyczącą obozu znalazła się tam p. Beata Szydło. Rozumiem to jako upolitycznienie Rady. W takiej sytuacji nie widzę dla siebie możliwości funkcjonowania w jej ramach. Rezygnuję zatem z członkostwa – stwierdził. Piotr Gliński był jednak bardzo entuzjastycznie nastawiony w tej sprawie. - Uważam, że członkostwo Pani Premier Beaty Szydło w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau stanowi dla Rady i Muzeum zaszczyt – bo osoba tego formatu politycznego, z wielką wrażliwością społeczną, ciesząca się wysokim społecznym i - co najważniejsze - wywodząca się z Ziemi Oświęcimskiej, której rodzina od lat zamieszkuje w bezpośrednim sąsiedztwie terenu dawnego obozu, jest cennym sojusznikiem w staraniach o realizację programu Muzeum i wsparciem jego działalności – przekonywał minister.
Zobacz: Mroczne kulisy odwołania Beaty Szydło. O tym milczano przez lata. Kaczyński za to zapłaci?!
Co dzieje się dziś w Radzie? Wirtualna Polska ustaliła, że od chwili powołania Beaty Szydło, nie odbyło się ani jedno posiedzenie gremium. - Ostatnie posiedzenie Rady było 23 września 2020 roku. Skład Rady Muzeum nowej kadencji został niedawno uzupełniony. Po okresie urlopowym rozpoczęły się konsultacje dotyczące terminu posiedzenia. Powinno się ono odbyć w nadchodzących tygodniach – przekazał dziennikarzom Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz.
Sprawdź: Szymon Hołownia połączy siły z Gowinem? "Nie można wykluczyć żadnej opcji”
- Zgodnie z ustawą o muzeach Rada jest organem doradczym dyrektora muzeum, w którego kompetencjach leży m.in. zwoływanie jej posiedzenia. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zwracało się już kilkakrotnie do dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau o zwołanie Rady – poinformowało WP Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.