Co naprawdę Polacy myślą o Ruchu Obrony Granic Bąkiewicza? Odpowiedzi zaskakują

2025-07-21 7:51

Najnowszy sondaż opinii publicznej ujawnia, że większość Polaków sprzeciwia się patrolowaniu polskiej granicy przez Ruch Ochrony Granic kierowany przez Roberta Bąkiewicza, wspólnie ze Strażą Graniczną. Badanie rzuca światło na zróżnicowane postawy społeczne wobec tej kwestii, w zależności od preferencji politycznych, wieku, wykształcenia i źródeł informacji.

Granica polsko-niemiecka

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Granica polsko-niemiecka

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że 60,4% ankietowanych uważa, że Ruch Ochrony Granic nie powinien patrolować polskiej granicy. W tej grupie 52,3% wyraża zdecydowany sprzeciw, a 8,1% "raczej nie" popiera tego pomysłu.

Z kolei 34% badanych popiera zaangażowanie ROG w ochronę granicy. 18,8% respondentów jest "zdecydowanie tak", a 15,2% "raczej tak" popiera ten pomysł. 5,6% ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii.

Sondaż ujawnia wyraźne różnice demograficzne między zwolennikami i przeciwnikami patroli ROG. Poparcie dla Ruchu jest silniejsze wśród osób o prawicowych poglądach, mieszkańców małych i średnich miasteczek, osób z niższym wykształceniem (podstawowym i zawodowym) oraz tych, którzy czerpią informacje z portali społecznościowych, YouTube i TV Republika.

Wśród osób zdecydowanie popierających patrole ROG przeważają mężczyźni (23%) nad kobietami (15%). Największe poparcie Ruch zyskuje w grupach wiekowych od 30 do 49 lat oraz 70+.

Przeciwnicy patroli ROG to w większości wyborcy partii koalicji rządzącej (89,4% odpowiada "zdecydowanie nie"). Wśród osób wyrażających zdecydowany sprzeciw przeważają kobiety (56%) nad mężczyznami (49%), a także osoby w wieku 50 lat z wyższym wykształceniem, widzowie TVN i TVP oraz czytelnicy gazet i tygodników drukowanych.

Badanie wskazuje na związek między źródłami informacji a poparciem dla patroli ROG. Osoby, które czerpią wiedzę z portali społecznościowych, YouTube i TV Republika, częściej popierają zaangażowanie Ruchu w ochronę granicy. Z kolei osoby, które korzystają z tradycyjnych mediów, takich jak telewizja (TVN i TVP) oraz prasa drukowana, częściej wyrażają sprzeciw.

W naszej galerii zobaczysz naszą relację z granicy polsko-niemieckiej:

Sonda
Czy twoim zdaniem Ruch Obrony Granic powinien patrolować granicę?
JAK DZIAŁAJĄ PATROLE OBYWATELSKIE NA GRANICY?
Super Express Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki