Ferie zimowe rozpoczną się już 17 stycznia w pierwszych pięciu województwach: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i małopolskiego. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na bezpieczną jazdę. Dotyczy to nie tylko rodziców wiozące swoje pociechy na wypoczynek, ale także innych kierowców. - Apel do wszystkich - jedzmy ostrożnie, przestrzegajmy przepisów, nie śpieszmy się. Bądźmy przyjaźni innym uczestnikom ruchu drogowego, traktujmy ich tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani przez innych kierowców. Kierujmy się rozsądkiem. Nie wyobrażam sobie żeby ktokolwiek wsiadł za kierownicę samochodu w stanie nietrzeźwości, tym bardziej że w tym samochodzie wiezie swoją rodzinę, swoje pociechy – podkreślił Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Inspekcja Transportu Drogowego zapewnia bezpieczeństwo najmłodszym w okresie ferii zimowych. Sprawdzenie stanu technicznego autokarów oraz trzeźwości kierowców to podstawowy warunek udanego wypoczynku. Rodzice oraz organizatorzy zimowisk mogą zwrócić się do ITD z prośbą o dokonanie takiej kontroli – dodał.
Sprawdź: Morawiecki chce zachęcić dzieci do sportu przez... e-sport. Opozycja drwi!
W naszej galerii możesz zainspirować się posłem KO i zacząć nowe hobby tak jak on!
Aby zapewnić bezpieczeństwo, będą przeprowadzane kontrole nie tylko w miejscu wyjazdów autokarów, ale również na trasach. - Mamy nadzieje, że przewoźnicy oraz kierowcy będą przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, autokary będą sprawne technicznie a kierowcy wypoczęci. Zwracam też uwagę, że zaostrzone zostały kary dla kierowców ciężarówek i autobusów, którzy dopuszczają się manipulacji w tachografach, np. kiedy kierowca nie używa swojej karty lub swojej wykresówki, albo wyłączony jest tachograf, który powinien m.in. rejestrować czasy pracy. Stwierdzenie tego typu niedozwolonych praktyk, skończy się nie tylko karą finansową, ale również zatrzymaniem prawa jazdy kierowcy na trzy miesiące – zwrócił uwagę Alvin Gajadhur, szef inspekcji transportu drogowego.
Zobacz: Lex Czarnek w Sejmie. Co to jest Lex Czarnek? Co zakłada nowelizacja ustawy?
Organizatorzy wycieczek dla dzieci powinni także pamiętać, ze odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci także w czasie podróży, a wycieczka powinna zostać zgłoszona do kuratura oświaty. - W systemie bazy wypoczynku zgłoszonych jest 4 500 wypoczynków, w których będzie uczestniczyło ok. 130 000 dzieci i młodzieży. To dopiero początek ferii, więc liczba zgłoszeń będzie rosła. Aby wypoczynek dzieci podczas ferii odbywał się bezpiecznie przygotowaliśmy we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym wytyczne dla organizatorów zorganizowanego wypoczynku. Wytyczne stanowią podstawę dla organizatorów wypoczynku do opracowania własnych procedur bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, adekwatnych do organizowanych form wypoczynku – mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Jak widać, w tym roku zarówno dzieci, jak i ich rodzice nie mają powodów do obaw – dołożono wszelkich starań, by tegoroczne ferie upłynęły bezpiecznie. Nie zwalnia to jednak nikogo z odpowiedzialności. Każdy powinien dbać, by przestrzegać przepisów ruchu drogowego i zachować szczególną ostrożność podczas jazdy.