Alerty IMGW dla całej Polski. Upał nie ma litości. Prognoza pogody na 7 lipca

i

Autor: Pixabay Alerty IMGW dla całej Polski. Upał nie ma litości. Prognoza pogody na 7 lipca

Chroń się przed upałami w wakacje! Lekarz mówi, jak przetrwać pogodowy Armagedon

2021-06-22 6:30

W wakacje chyba każdy marzy o słoncznej, ciepłej pogodzie. Niestety, mało kto zdaje sobie sprawę, że taka aura może nieść ze sobą poważne zagrożenie, zwłaszcza dla osób starszych. Już teraz zmagamy się z temparaturami przekrajączącymi 30 stopni, jednak nie każdy wie, jak ptrzetrwać ten uaplny czas. Zanim na dobre rozpoczną się tegoroczne wakacje, warto zapoznać się z radami lekarza, który mówi, jak przetrwać pogodowy Armagdeon.

Deszczowe wakacje to koszmar chyba każdego Polaka. Jednak żeby móc w pełni cieszyć się pogodą, nawet gdy słupki rtęci wystrzelają do góry, trzeba poznać kilka podstawowych zasad. Opowiedział nam o nich Profesor Jarosław Drobnik, internista i specjalista zdrowia publicznego. Przede wszystkim lepiej unikać wychodzenia z domu. To ważne zwłaszcza dla seniorów! - Nie muszę, nie wychodzę. Jeśli już wychodzimy, to najlepiej wcześnie rano albo późnym popołudniem - powiedział specjalista w rozmowie z "Super Expressem". Trzeba pamiętać, że około południa słońce jest najbardziej niebezpieczne. Pod żadnym pozorem nie można się wtedy opalać! Lepiej zacząć wczesnym rankiem lub poczekać do późnego popołudnia, gdy upał nie jest aż tak dokuczliwy, a słońce nie praży z tak ogromną mocą. Kiedy jednak musimy wyjść na zewnątrz, trzeba się odpowiednio przygotować. Jak się ubrać? - Bezwzględnie lekkie, przewiewne ubranie, obowiązkowo nakrycie głowy, krem UV - wylicza profesor. Lekkie ubranie sprawi, że będzie lepsza wentylacja, a jeśli pojawi się wiatr, nieco nas ochłodzi.

Nie przegap: Ceny nad morzem oszalały! Ekspertka zdradza, jak pojechać na wakacje i nie zbankrutować

W wakacje pij dużo wody

W drogę warto zabrać też napój. - Pić, pić i jeszcze raz pić wodę niegazowaną - podkreśla prof. Drobnik. W czasie upałów to bardzo ważne. Jeśli organizm nie będzie odpowiednio nawadniany, może się bardzo szybko odwodnić przy tak wysokich temperaturach. Najlepiej pić mało, a często. Uwaga, emerycie! Przy wysokich temperaturach powinieneś spożywać od dwóch do trzech litrów wody dziennie. Zazwyczaj osoby starsze wypijają około 3-4 szklanek wody, co daje w przybliżeniu do półtora litra. To zdecydowanie za mało!

Zobacz: Wałęsa pluska się w basenie z wydekoltowaną kobietą. Niepokojąca wiadomość dla jego żony [ZDJĘCIA]

Jak rozpoznać przegrzanie?

Jak poznać, że doszło do przegrania? - Jeżeli osoba zaczyna zachowywać się inaczej, jest bardziej pobudzona, jeśli jest przyspieszony oddech, zawroty głowy, to pierwsze sygnały, że mogło dojść do przegrzania, a nawet udaru - opisuje profesor Drobnik. Trzeba szybko reagować! - Natychmiast trzeba się położyć, delikatnie schłodzić, uzupełnić płyny. Zwykle to przechodzi, ale jeśli stan nadal jest niepokojący, należy wezwać zespół ratownictwa medycznego - powiedział specjalista.

Sprawdź: Zbliża się koniec niedzielnych zakupów w Żabkach. Nie będzie też papierosów i hot-dogów

Na co uważać w czasie burz i skoków ciśnienia?

Jeśli chodzi o zmiany ciśnienia atmosferycznego i burze, powinny uważać szczególnie osoby wrażliwe na zmianę pogody. Powinny dużo odpoczywać i na bieżąco monitorować ciśnienie. Jeśli spadnie za bardzo, można je podnieć, wypijając na przykład filiżankę kawy lub lampkę wina.

Sonda
Jak znosisz pogodę, w której temperatura przekracza 30 stopni?
83688 Afera o klapki.
Nasi Partnerzy polecają