zawał serca

i

Autor: Getty Images

Krajowa sieć kardiologiczna

Chorzy na serce łatwiej skorzystają z opieki kardiologa! Na razie w kilku regionach

2022-11-10 13:43

Ministerstwo zdrowia testuje funkcjonowanie Krajowej Sieci Kardiologicznej, czyli skoordynowanej opieki nad pacjentami z chorobami serca. Pilotaż programu od 2021 r. prowadzony jest na Mazowszu, a od 10 listopada 2022 r. zostaje rozszerzony na województwa: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie.

Krajowa Sieć Kardiologiczna. Pilotaż na Mazowszu

W lutym 2021 r. premier Mateusz Morawiecki zainaugurował pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej – programu leczenia pacjentów z chorobami serca. Do tej pory program testowano na Mazowszu, a od 10 listopada zostanie on pilotażowo rozszerzony na województwa: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie. Tak wynika z rozporządzenia ministra zdrowia. Celem stworzenia krajowej sieci kardiologicznej jest usprawnienie i przyspieszenie diagnozowania oraz leczenia: zaburzeń rytmu serca, zastawek, niewydolności, a także nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego.

Współpraca szpitali i poradni kardiologicznych

- Program jest uzupełnieniem dla całej kardiologii o doświadczenia z leczenia ostrych stanów wieńcowych, które mamy już świetnie zorganizowane. Będzie opierał się na współpracy szpitali wysoko specjalistycznych ze szpitalami powiatowymi i poradniami kardiologicznymi, a nawet z oddziałami chorób wewnętrznych, co jest nowością w tym pilotażu. Chodzi o dotarcie z programem do mniejszych miejscowości, gdzie nie ma poradni kardiologicznych – opowiada Klaudiusz Komor, kardiolog i wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

89-letnia Józefa z Siedlec leczy się na kręgosłup: Prędzej człowiek umrze, zanim dostanie się do lekarza specjalisty

Sieć poprawi leczenie chorych przewlekle

- Dzięki sieci kardiologicznej powstanie koordynacja leczenia: pacjent z podejrzeniem choroby będzie kierowany do ośrodka pierwszego stopnia, a następnie drugiego stopnia, jeśli trzeba będzie np. wszczepić rozrusznik. Problemem kardiologii nie jest reagowanie na ostre choroby, np. na zawał, bo z tym system sobie radzi, ale to, że chorzy przewlekle mają problem z dostaniem się do kardiologa. Nie mogą oni przecież czekać np. pół roku – dodaje doktor Klaudiusz Komor.

Nie znamy wyniku pilotażu z Mazowsza

Podobna sieć funkcjonuje już w onkologii, co znacząco poprawiło leczenie pacjentów z nowotworami.

- Jest to skoordynowane. Jest ośrodek, osoba, która nad wszystkim czuwa, aby pacjent miał zapewnione wizyty i hospitalizacje i by wiedział, gdzie ma się zgłaszać. Założenia sieci kardiologicznej są bardzo dobre, ale nie znamy jeszcze wyniku pilotażu na Mazowszu. Nie wiemy, czy jest to skuteczne, jak było założone. Program ma pomóc nie tylko pacjentom, ale też placówkom, bo wraz z nim nieco lepiej wyceniono świadczenia. Liczymy, że program poprawi organizację leczenia, ale musimy poznać wyniki pilotażu, aby ocenić funkcjonowanie sieci kardiologicznej – tłumaczy wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Politycy od Kuchni - Stefan Niesiołowski
Sonda
Czy uważasz, że kolejki do lekarzy na NFZ są za długie?