sąd grupa siedlecka

i

Autor: M.Sz.

"Jesteśmy narażeni"

"Chcemy wreszcie karać za zdradę ojczyzny". Resort sprawiedliwości widzi niebezpieczeństwa

2022-11-02 11:51

- Chcemy wreszcie karać za zdradę ojczyzny, do tej pory karalny był jedynie udział w obcym wywiadzie; wprowadzamy do Kodeksu Karnego definicję działalności wywiadowczej - powiedział w wywiadzie dla środowego "Naszego Dziennika” wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Wiceminister wskazał, że "jeśli chodzi o zdradę ojczyzny, przestępstwo bardzo nagminne, to nie było niestety przepisów, które pozwalałyby na karanie tego typu zachowań”. - Zatem wprowadzamy do Kodeksu Karnego definicję działalności wywiadowczej. Będzie kara za udział w obcym wywiadzie, ale również za prowadzenie właśnie działalności wywiadowczej jako zespół zachowań podejmowanych na szkodę własnej ojczyzny” – dodał. Zmiana, jak wyjaśnił, wynika m.in. z sytuacji w jakiej znaleźliśmy się po wybuchu wojny na Ukrainie. "Jesteśmy państwem bezpośrednio graniczącym z obszarem wojny, a jednocześnie krajem transgranicznym, to sprawia, że jesteśmy narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa” – zaznaczył.

Polska się szykuje?

To nie jedyne wprowadzane zmiany, które mają pomóc zwiększyć bezpieczeństwo Polski. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w środę 2 listopada, że powstanie tymczasowa zapora na granicy z obwodem kaliningradzkim.  - Już dziś rozpoczynają się prace nad budową zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim; będą też prowadzone prace związane z założeniem urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy - mówił wicepremier. - Będzie to zapora o wysokości 2,5 metra i szerokości 3 metrów. Od polskiej strony będzie także postawione ogrodzenie, które ochroni zwierzęta - dodał.

Express Biedrzyckiej - Michał Woś: Nie wszędzie pozwolono nam reformować wymiar sprawiedliwości
Sonda
Jak oceniacie działanie wymiaru sprawiedliwości?