Chcą rozwalić rocznicę smoleńską

2017-03-22 4:30

Członkowie ruchu Obywatele RP, którzy protestują przeciwko miesięcznicom katastrofy smoleńskiej oraz blokują przyjazdy polityków PiS na Wzgórze Wawelskie, piszą już instrukcje na rocznicę tragedii smoleńskiej 10 kwietnia. Mają chytry plan, by zakłócać obchody od środka. Ich tajnym znakiem ma być biały kolor.

"Obywatele RP" to inicjatywa osób, które 10. każdego miesiąca sprzeciwiają się obchodom tzw. miesięcznic przed Pałacem Prezydenckim. Aktywiści protestują też w Krakowie, gdzie 18. każdego miesiąca zamyka się wjazd na Wzgórze Wawelskie, ponieważ Jarosław Kaczyński (68 l.) jedzie na grób brata Lecha Kaczyńskiego (?61 l.). Podczas tych wydarzeń dochodzi do awantur i nowe przepisy ustawy Prawo o Zgromadzeniach mają temu zapobiec - m.in. Obywatele RP będą musieli stać w odległości 100 metrów od uczestników miesięcznic.

Ale aktywiści mają pomysł, jak obejść przepisy już 10 kwietnia. - Tegoroczne obchody są państwowe. (.). Skoro to jest państwowa uroczystość, to jest również nasza. Mamy prawo tam być - pisze Paweł Kasprzak, lider Obywateli, na stronie ruchu. - Białe kwiaty, białe szarfy i wstęgi niech będą znakiem naszego uczestnictwa. Hasło "Ręce precz od grobów - w obronie protestujących rodzin" proponuję zamienić na pojednawcze i wieloznaczne "O godny spokój ludzkiej żałoby". Cytaty z Lecha i Marii Kaczyńskich są jak najbardziej na miejscu, choć nie powinny nikomu niczego zasłaniać - instruuje Kasprzak. Nie będzie jednak tak do końca zgodnie, bo Kasprzak radzi, by zaopatrzyć się w gwizdki - to na wypadek przemówienia Kaczyńskiego.

Zobacz: Na wiejskiej - nowy serial animowany. Gdzie oglądać?

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany